Ciągniki rolnicze – szerokie zastosowanie

ciągnik rolniczy

Nie ma chyba bardziej uniwersalnej maszyny niż ciągnik rolniczy. Ta najbardziej charakterystyczna maszyna potrafi wykonać wiele zadań zarówno przy pracach polowych jak i poza nim, np przy koszeniu trawy, sprzątaniu ulic, pracach porządkowych na terenach leśnych i zielonych. W zależności od zastosowanego urządzenia rolniczego, ciągnik może służyć rożnym potrzebom i spełniać wiele funkcji.

Ciągniki rolnicze w praktyce

Głównym walorem ciągników jest to, że posiadają swój napęd, dlatego można go wykorzystać na wiele sposobów. każdy rodzaj pracy na polu wymaga jazdy, a ta warunkowana jest istnieniem napędu. Niektóre maszyny rolnicze nie posiadają własnego układu jezdnego, ani napędu, dlatego muszą ściśle współpracować z ciągnikami, popularnie nazywanymi traktorami. Dla przykładu orka wykonywana jest przy pomocy pługa przyczepianego, lub zawieszanego do ciągnika. Ten poruszając się powoduje, że pług może pracować i spełniać swoje zadanie w przygotowaniu gleby pod uprawę.  Innym przykładem może być wykonywanie oprysków zabezpieczających rośliny. Co prawda istnieją opryskiwacze samojezdne, ale większość z nich działa dzięki przymocowaniu go do ciągnika. Dobierając wskazaną prędkość roboczą możliwe jest dokonywanie oprysków ciągnikiem, który dostarcza opryskiwaczowi energii i wprawia go w ruch. Ciągnik okazuje się przydatny także w wielu innych polowych pracach, np przy rozwożeniu i rozrzucaniu nawozów, podczas zbiorów produktów rolnych może przybrać funkcje kombajnów. Ciągniki mogą zostać wyposażone także w ładowarki, dzięki czemu może on wykonywać podobne zadania co ładowarka lub koparka. najbardziej uniwersalne jest jednak dołączenie przyczepy, dzięki czemu ciągnik umożliwia przewożenie różnego rodzaju towarów. Mogą to być produkty rolne, ale także inne jak drewno, siano.

Trudno dziś sobie wyobrazić sprawnie działające gospodarstwo rolne bez ciągnika.

traktor

Typy ciągników rolniczych

Możemy rozróżnić trzy typy ciągników rolniczych podzielonych ze względu na podwozie:

  1. ciągniki kołowe – posiadają dwie osie i mogą być napędzane na jedną z nich lub na obie osie. Nadają się do większości prac polowych oraz transportowych, a także do innych zastosowań,
  2. ciągniki gąsienicowe – zbudowane są na podwoziu gąsienicowym, pozwalają poruszać się po trudnym terenie, wykorzystywane także w pracach polowych, gdzie trzeba minimalizować nacisk ciągnika na glebę,
  3. ciągniki półgąsienicowe – oparte na zawieszeniu w połowie kołowym i w połowie gąsienicowym, mają łączyć zalety obu ww. rodzajów ciągników.

Zachęcamy także do rozszerzenia wiedzy o ciągnikach rolniczych:

 

Ciągniki na wideo:

Rekomendowane artykuły