Jak wygląda produkcja konstrukcji stalowych?

Produkcja konstrukcji stalowych rozpoczyna się od dobrego planu – bez niego nie ma szans na rozpoczęcie ponieważ każdy obiekt, czy mieszkalny, czy użytku publicznego musi spełniać wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Projekt to jednak dopiero pierwszy krok – na czym polega więc produkcja konstrukcji stalowych? W jaki sposób przygotowywane są jej elementy i co cechuje dobrze wykonane konstrukcje stalowe? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Spawane konstrukcje stalowe

Spawane konstrukcje stalowe to budynki przeznaczone przede wszystkim do użytku publicznego przez wzgląd na swoją wytrzymałość i przestronność. Wykorzystywane są one jako szkielety konstrukcyjne centrów handlowych, nierzadko jako hale sprzedażowe ale występują także w roli magazynów oraz centrów logistycznych. Spawane konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie niemal w każdej branży i każda z nich stawia przed nimi określone wymagania, które muszą zostać ujęte w pierwszej fazie produkcji czyli planie. Wykonanie planu spawanych konstrukcji stalowych można porównać do podarowania wykonawcy instrukcji – to w nim uwzględnione zostają parametry techniczne, które muszą spełniać prefabrykaty a także informacje o tym, w jaki sposób powinny zostać połączone, żeby ich konstrukcja charakteryzowała się nie tylko wytrzymałością ale również dużą siłą nośną.

Produkcja konstrukcji stalowych

Plan leży już na biurku firmy Zekon? W takim razie możemy zaczynać. Po dokładnym zapoznaniu się z planem w parku maszynowym korzystającym z najnowocześniejszego oprogramowania SCIA wykonywane są prefabrykaty, które charakteryzują parametry określone w otrzymanym planie (zarówno materiały jak i wielkość). Są one wykonywane po dokładnej obróbce metalu i uczynieniu go materiałem bez skaz mogących mieć wpływ na wytrzymałość spawanych konstrukcji stalowych. Produkcja konstrukcji stalowych spawanych nie kończy się jednak na przygotowaniu form prefabrykatów – w zależności od złożonego zamówienia mogą one zostać poddane malowaniu lub lakierowaniu w celu uzyskania upragnionego koloru. Przygotowanie elementów konstrukcji stalowej oznacza, że jesteśmy w połowie drogi do efektu końcowego. Produkcja konstrukcji stalowych odbywa się w dwóch miejscach: początkowo w parku maszynowym a następnie w miejscu, w którym zostanie umieszczona. Część zespawanych już elementów zostaje przetransportowana na miejsce, w którym odbywa się reszta działań konstruktorskich takich jak kotwiczenie konstrukcji stalowej oraz pracy wykończeniowe czyniące ją stabilną, wytrzymałą, spełniającą oczekiwania.

Konstrukcje stalowe – co wpływa na ich jakość?

O jakości konstrukcji stalowych decyduje przede wszystkim projekt – źle wykonany nie pozwoli na stworzenie konstrukcji stalowej albo uczyni ją niebezpieczną dla potencjalnych, przyszłych użytkowników. Kolejnym elementem mającym wpływ na jakość konstrukcji stalowych są wykorzystane do ich produkcji materiały oraz sposób ich łączenia. Konstrukcje stalowe muszą być odporne na niesprzyjające warunki pogodowe a co za tym idzie z pewnością antykorozyjne. Wpływ na jakość konstrukcji stalowych ma również wykonawstwo. Trwałe, wytrzymałe konstrukcje stalowe produkcji Zekon pozwalają cieszyć się stabilnością i niezawodnością konstrukcji przez długie lata.

Rekomendowane artykuły