Ochrona przeciwpożarowa na czym polega?

Zabezpieczenia przed wybuchem pożaru są zwykle bagatelizowane. To poważny błąd! Każdy z nas musi być świadomy zagrożenia. W przypadku pożaru nie trzeba nikomu przypominać, że jest to zjawisko, które może mieć wpływ bezpośrednio na nasze zdrowie a nawet życie. Wszelkie działania związane z wdrożeniem ochrony ppoż reguluje prawo a konkretniej  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Ppoż definicja

Ochrona ppoż to nic innego jak wszelkie działania, które mają na celu chronić życie i zdrowie oraz mienie przed wybuchem pożaru. Chodzi tutaj głównie o to aby zapobiegać powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru w tym zapewnienie środków do zwalczania tego zjawiska.

Niezbędne elementy ppoż

Niezależnie od miejsca czy jest to dom mieszkalny czy zakład pracy wszędzie tam gdzie są ludzie konieczne jest wdrożenie przeciwpożarowej ochrony. Musi być wskazana droga ewakuacyjna za pomocą drogi bezpieczeństwa, na każdym z pięter dostępna gaśnica i koce przeciwpożarowe. W miejscach narażonych na ryzyko wystąpienia pożaru niezbędny będzie montaż ściany przeciwpożarowej, Nie bez znaczenia będzie także system przeciwpożarowy w budynku. Za jego pośrednictwem w sytuacji wybuchu pożaru zostaną niezwłocznie poinformowane i zaalarmowane odpowiednie służby. Niezwykle ważna jest jeszcze instalacja czujników oraz sygnalizatorów. Przy kompletowaniu urządzeń do systemów ppoż nie może zabraknąć sygnalizatorów optycznych i dźwiękowych. Warto również pomyśleć o instalacji sygnalizatorów zewnętrznych i wewnętrznych. Specjalistyczne urządzenia sygnalizacyjne znajdziesz w ofercie producenta W2 – więcej na stronie internetowej producenta: https://w2.com.pl/

Prawidłowa wentylacja

System wentylacji pożarowej jest bardzo istotną częścią systemów zapewniających bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest a by w każdym budynku użyteczności publicznej montować sprawdzone systemy wentylacji. Tam gdzie wentylacja jest zaburzona i nie działa prawidłowo powinno się montować specjalistyczne wentylatory przemysłowe, wentylację mechaniczną bądź innego typu urządzenia które wymuszą naturalny ciąg powietrza. Jest to bardzo ważny element bowiem podczas wybuchu pożaru konieczna jest sprawnie działająca wentylacją. W niektórych budynkach w ramach ochrony ppoż montowane są dodatkowo wentylatory oddymiające. Przy wyborze systemów wentylacyjnych zawsze należy zwrócić uwagą na montaż odpowiedniego wentylatora ten musi być przede wszystkim wydajny, dobrej mocy i solidnej konstrukcji.

Ważne!

Każdy właściciel budynku ma obowiązek poinformowania o ewentualnych zagrożeniach i o tym jak zachować się w sytuacji kryzysowej. Dlatego też konieczne są szkolenia ppoż, w tym zapoznanie się z instrukcjami bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Mając taką wiedzę każdy przeszkolony będzie wiedział jak zachować się w sytuacji pożaru, jak się wydostać z budynku jakie służby powiadomić

 

Rekomendowane artykuły