Środki ochrony osobistej – podstawowe rodzaje

Posiadamy różne kwalifikacje, pracujemy w różnych zawodach i w różnych zakładach pracy. Wiele zawodów nie wymaga specjalistycznej odzieży, jak na przykład praca biurowa, praca nauczyciela, itd. Wówczas do pracy możemy chodzić w ubraniach, jakie nam najbardziej odpowiadają. W takim zakładzie pracy także nie zmieniamy naszej garderoby na strój roboczy.

Różne rodzaje odzieży roboczej

Jednak przeważająca liczba zawodów wymaga tego, aby w pracy założyć ubrania robocze. Do ubrań takich zaliczają się np. fartuchy, czy kombinezony jednoczęściowe i dwuczęściowe. Przy czym inne są ubrania robocze dla górników, inne dla lekarzy, a jeszcze inne dla np. osób pracujących w zakładach mięsnych, czy w gastronomi. Zupełnie inny rodzaj ubrań ochronnych posiadają np. strażacy, czy rybacy. Przykłady można by mnożyć. Każda wykonywana praca posiadająca znamiona niebezpieczeństwa musi zakładać użycie ubrań ochronnych, czyli tak zwanych roboczych. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić przeszkolenie dla swoich pracowników. A także ma obowiązek zapewnić pracownikom ubrania robocze.

Główne zadania odzieży roboczej

Wszystko po to, by praca była bezpieczna. Jak i po to, by pracownik nie niszczył własnego ubrania. Pracownik może nosić także swoje ubrania robocze, a wówczas szef firmy wypłaci mu należny za ubrania ekwiwalent pieniężny. I choć jest różnica pomiędzy ubraniem ochronnym, a roboczym, to jednak każde z nich ma przed czymś chronić pracownika. Ubrania ochronne przed szkodliwym działaniem czynników np. atmosferycznych, chemicznych, czy technicznych. A ubrania robocze chronią przed zabrudzeniem i zniszczeniem ubrań. Mówiąc o ubraniach roboczych trzeba dodać, że nie chodzi tu tylko o odzież wierzchnią, ale także o obuwie, rękawice, nakrycie głowy. Realizacji takich założeń pracowniczych wymagają przepisy sanitarne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

Buty robocze

Do listy środków ochrony indywidualnej na pewno należy dopisać buty robocze. One podobnie jak odzież mają na celu zapewnić bezpieczeństwo pracy. W przypadku obuwia ochronnego chodzi o wybór takich modeli butów, które mają właściwości np. absorpcji, wody są antyelektrostatyczne. Eliminują ryzyko poślizgnięcia się czy też chronią przed urazami stopy.Przykładowe modele obuwia ochronnego dostępne na stronie polskiego producenta PPO (www.ppo.pl)

Podsumowanie

Odzież ochronna podobnie jak buty może być lekka, a może być także ocieplana. Taka ocieplana odzież jest niezbędna dla osób pracujących np. w chłodni. Ogólnie najwięcej ubrań roboczych szytych jest z bawełny z domieszką tworzyw sztucznych. Do pracodawcy należy egzekwowanie u pracowników noszenia ubrań ochronnych. W razie nieszczęścia winę ponosi nie tylko pracownik, ale także pracodawca.

Rekomendowane artykuły