Zawory

Zawory kulowe to zawory najczęściej wykorzystywane w instalacjach wodnych. Ich głównym zadaniem jest otwieranie i zamykanie przepływu wody.

Budowa zaworu kulowego

Główny element, który kontroluje przepływ medium jest kula z otworem. Kula jest obracana przy pomocy trzpienia, na którym znajduje się motylek lub rączka do sterowania.

Zawory kulowe mogą być wykorzystane prawie w każdego rodzaju instalacji. Możesz zastosować je do przepływu wody, gazu czy sprężonego powietrza.

Wśród zaworów do wody w przypadku instalacji domowych możesz wybrać zawory kulowe, zawory grzybkowe oraz zawory zasuwne.

Dlaczego warto postawić na zawory kulowe?

Zawory kulowe do wody często ratują sytuację i chronią przed zalaniem kuchni czy łazienki podczas awarii. Umożliwiają zablokowanie przepływu wody, bez konieczności blokowania głównego zaworu, co doprowadza do odcięcia dopływu wody w całym budynku. W przypadku pęknięcia rury, natychmiast możesz zakręcić najbliższy zawór.

Jak wybrać zawory?

Podczas szukania odpowiednich zaworów do swojej instalacji, zwróć uwagę na temperaturę pracy, do jakiej dostosowany jest produkt. Tak samo ważne jest ciśnienie pracy medium. Najważniejszą zasadą jest dobór zaworu do medium, które będzie w nim przepływać. Jeżeli będziesz używał zawodu do regulacji substancji agresywnej, wybierz produkt, który wykonany jest z materiału kwasoodpornego. Dla cieczy o wysokich temperaturach warto wybrać zawór teflonowy.

Szeroki wybór zaworów do różnych instalacji, znajdziesz w firmie Te-Ha-Bud: http://www.zawory.com.pl/zawory,z,1.html.

Rekomendowane artykuły