Układy napędowe
Standardowe układy napędowe, które stosuje się w różnych gałęziach przemysłu ciężkiego, składają się z kilku rozproszonych elementów. W ich skład wchodzi między innymi silnik, sprzęgło, hamulec czy kilka przekładni zębatych. Tego rodzaju maszyny zajmują bardzo dużo miejsce i zupełnie nie sprawdzają się tam, gdzie wymagana jest mniejsze siła urządzenia, a poza tym są bardzo energochłonne i czasami również dość awaryjne. Z potrzeby i chęci rozwoju zbudowany więc motoreduktory.
Motoreduktory
Motoreduktorami określamy bezobsługowe urządzenia napędowe – napęd elektryczny. Mają one ogólne zastosowanie. Takie maszyny składają się z przekładni i często z kilku dodatkowych części, takich jak sprzęgło czy hamulec.
Zadania
Głównym zadaniem takiego urządzenia jest redukcja obrotów napędzającej maszyny, zwiększenie momentu obrotowego na wale wyjściowym oraz przeniesienie napędu. Dzięki temu można uzyskać zakres przełożenia konkretnego momentu nawet o kilkadziesiąt tysięcy.
Typy
W przemyśle najczęściej wykorzystywane są motoreduktory:
- walcowe,
- walcowe płaskie,
- ślimakowe,
- stożkowe,
- walcowo-stożkowe,
- planetarne,
- obiegowe
- z przekładnią falową.
Zalety i wady
Największą zaletą motoreduktorów jest ich niewielki rozmiar. Dzięki temu można je umieścić niemal wszędzie tam, gdzie jest ono niezbędne. Wszystkie elementy, które wcześniej składały się na układ napędowy znajdują się w jednej, niewielkiej obudowie, takie kompaktowe rozwiązanie sprawiło, że tego rodzaju napęd może być stosowany nawet tam, gdzie nie ma zbyt wiele wolnego miejsca. Jednocześnie w razie potrzeby jeden motoreduktor można połączyć z innym. Maszyna poza tym posiada specjalne systemy ochronne, które skutecznie zabezpieczają ją przed wyciekiem oleju i wybuchem. Jednak motoreduktory nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, w niektórych przypadkach – gdy potrzeba większej mocy przenoszonej i wielkości przełożenia – należy postawić na układ rozproszony, wraz ze wzrostem mocy motoreduktora wzrasta równocześnie jego rozmiar, więc stosowanie go w pewnym momencie nie ma już najmniejszego sensu.
Powszechne zastosowanie
Najczęściej z motoreduktorami można spotkać się w różnych gałęziach przemysłu – ciężkim, drzewnym, wydobywczym, farmaceutycznym czy spożywczym. Właśnie w takich miejscach najczęściej używa się różnego rodzaju maszyn, w których instalowane są motoreduktory. Dziś to niezwykle nowoczesne urządzenia, które mają wielki wpływ na działanie maszyn na liniach produkcyjnych. Najwyższej jakości kompaktowe motoreduktory znajdziesz na stronie http://stmpolska.pl/motoreduktor-motoreduktory.html.