Przekładnie mechaniczne to zespoły urządzeń wykorzystywane przede wszystkim w układach napędu maszyn przeznaczonych do transportu, przemysłu a także produkcji. Składają się one z kół zębatych oraz cięgien, co zależne jest od ich konstrukcji i rodzaju. Dowiedz się jakie są rodzaje przekładni mechanicznych i w jaki sposób są wykorzystywane.
Przekładnie mechaniczne – rodzaje
Przekładnie mechaniczne to urządzenia o działaniu pośrednim lub bezpośrednim. Co to oznacza? Napęd może być przenoszony bespośrednio dzięki zazębianiu się w bezpośrednim kontakcie kół zębatych lub pośrednio poprzez zastosowanie cięgien takich jak pasy lub łańcuchy. W zależności od sposobu przenoszenia napędu przekładnie mechaniczne rozróżnia się na:
– przekładnie zębate,
– przekładnie cięgnowe,
– przekładnie cierne.
Przekładnie zębate zbudowane są z kół zębatych, które pod wpływem siły tarcia wprawiają w ruch kolejne elementy wchodzące w ich budowę. Przekładnie cięgnowe charakteryzują pasy lub łańcuchy, które łączą koła łańcuchowe będące podstawowymi elementami ich budowy. W zależności od rodzaju cięgna przekładnie mechaniczne cięgnowe dzieli się na łańcuchowe i pasowe. Przekładnie cierne to coraz rzadziej wykorzystywane przekładnie mechaniczne – składają się one z kół, które znajdując się wystarczająco blisko siebie trą o siebie nawzajem wprawiając się w ruch.
Motoreduktory – niezawodny zespół urządzeń
Przekładnie mechaniczne występują również w budowie motoreduktorów. Motoreduktory to zespoły składające się z przekładni mechanicznej oraz silnika elektrycznego. Zamknięte są one w wytrzymałych obudowach odpowiedzialnych za chronienie elementów wchodzących w ich skład a przy tym gwarantujących ich wytrzymałość i długą żywotność. Motoreduktory wyróżniają niewielkie rozmiary i kompleksowa budowa, która sprawia, że dopasować je można do potrzeb właściwie dowolnego urządzenia lub maszyny. Są one również znacznym ułatwieniem dla konstruktorów i osób odpowiedzialnych za zaopatrzenie przemysłu, ponieważ motoreduktory pozwalają na wymianę jednego uszkodzonego podzespołu bez konieczności poszukiwania właściwych rozmiarowo i o zgodnych, z zapotrzebowaniem, parametrach technicznych elementów.
Zastosowanie przekładni mechanicznych
Przekładnie mechaniczne i motoreduktory z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle ciężkim, wydobywczym, odlewniczym a także w artykułach gospodarstwa domowego (np. mikserach). Szeroki zakres ich zastosowań sprawia, że na rynku dostępna jest cała ich gama. Najwyższej jakości przekładnie mechaniczne i motoreduktory znajdziesz w ofercie STM Polska. To polski producent, który posiada wieloletnie doświadczenie w zaopatrywaniu przemysłu oraz utrzymaniu ruchu w zakładach produkcyjnych. Przekładnie STM dostępne w jego ofercie to komponenty oferujące wydajną i cichą pracę – charakteryzują je wysokie osiągi i dopasowanie do większości urządzeń, w których motoreduktory czy przekładnie mechaniczne są niezbędne. Poznaj przekładnie STM na stronie http://przekladnie-mechaniczne.pl/.