Dlaczego używamy sit poliuretanowych zamiast metalowych?

sita poliuretanowe

Wszystkie wynalazki, na jakie wpadł i jakie skonstruował człowiek, zostały wymyślone na bazie potrzeby. Dziś możemy mieć stuprocentową pewność, że gdy archeologowi uda się wykopać jakieś nieznane nam dotąd narzędzie, choć nie znamy jego historii ani przeznaczeni, było to w tamtych czasach urządzenie pierwszej potrzeby. Podobnie jest z tworzywem syntetycznym jakim jest poliuretan.

sita z poliuretanu do przesiewaczy

Do czego wykorzystujemy sita?

Na pewno każdy z nas widział filmy o poszukiwaczach złota – za pomocą specjalnych drobnych sit przesiewają oni zawartość dna rzeki i na powierzchni sita wypatrują błyszczących grudek. Podobnie rzecz ma się, gdy chcemy odsiać zmieloną mąkę od otrąb, lub cokolwiek innego o stałej konsystencji wymieszanego z czymś drobniejszym lub płynnym. Sita powszechnie wykorzystuje się w produkcji i przemyśle, właśnie do segregowania różnych cząstek pod kątem ich wielkości. W przypadku produkcji i przemysłu, wielkość oczek sita ma znaczenie, ponieważ podczas przesiewania zależy nam na stałych, powtarzalnych rezultatach – by odsiać wszystkie elementy mniejsze od średnicy oczka.

Sita z poliuretanu

Człowiek wymyślił poliuretan do różnego użytku, między innymi na sita do przesiewaczy w fabrykach i zakładach przemysłowych. Sita poliuretanowe mają praktycznie same zalety – są odporne na zabrudzenia i warunki atmosferyczne, więc można je wykorzystywać w każdym otoczeniu. Metal pod wpływem gorąca czy wilgoci rdzewieje, niszczeje, a pod wpływem ciepła rozszerza się zmieniając tym samym średnicę oczek sita i wpływając na efekty przesiewu.

sita poliuretanowe

Każdy producent sit poliuretanowych podkreśla też, że materiały syntetyczne są łatwiejsze do pozyskania i przetwarzania, a zatem i tańsze. A więc sita do przesiewaczy o wiele lepiej kupować z poliuretanu – są tanie, łatwo dostępne, odporne na warunki otoczenia, łatwiejsze do utrzymania w czystości, a nawet tłumią hałasy podczas przesiewania. Są też przyjazne dla środowiska, bo w swym składzie nie mają toksyn. Jak widać na podstawie sit poliuretanowych, człowiek potrafi każdą czynność i każde narzędzie zmodyfikować idealnie pod swoje potrzeby.

Rekomendowane artykuły