Urządzenia stosowane w przemyśle

urządzenia w przemyśle

Funkcjonowanie wielu firm opiera się na wykorzystywaniu wielu specyficznych maszyn i urządzeń, które gwarantują prowadzenie produkcji, przetwórstwa, magazynowania, przygotowania produktów czy surowców, klasyfikacji i innych procesów. Bardzo często o istnieniu takich urządzeń nie mamy pojęcia, mimo, że to dzięki nim możemy korzystać z dobrodziejstw cywilizacji. Samochody, paliwa, żywność, odzież, woda w kranie i wiele innych artykułów codziennego użytku zawdzięczamy dzięki różnym skomplikowanym procesom zautomatyzowanym i użyciu maszyn i urządzeń przemysłowych. Dzisiejszy artykuł ma na celu przybliżyć temat urządzeń przemysłowych, które w przemyśle odgrywają niesamowicie istotną rolę.

urządzenia w przemyśle

Kotły wodne i parowe

Kotły wodne oraz parowe wraz z zespołem urządzeń pomocniczych i armatury stanowią bardzo ważny element wyposażenia technicznego wielu miejsc produkcji przemysłowej. Kotły przede wszystkim składają się z komory spalania oraz wymienniki ciepła. Powstała na skutek spalania paliwa energia przekazywana jest dalej wodzie, aby została ogrzana. W przypadku kotłów parowych wytwarzana jest para wodna. Do rodzajów kotłów wodnych i parowych zaliczamy następujące:

 • kotły rusztowe,
 • kotły z przepływem wymuszonym,
 • kotły pyłowe walczakowe,
 • kotły pyłowe przepływowe,
 • kotły fluidalne.

Najbardziej wydajne i zaawansowane kotły tego typu stosowane są przez elektrociepłownie, ciepłownie, wymiennikownie ciepła przy węzłach ciepłowniczych i innych miejscach. Miejskie sieci ciepłownicze wykorzystują także takie kotły.

armatura przemysłowa

Armatura wysokoprężna i niskoprężna

Tego typu instalacje są bardzo skomplikowanymi systemami przepływu wody, powietrza i innych surowców. Są one wykorzystywane w wielu procesach przemysłowych i związane są z transportowaniem ich na rożne odległości do kolejnych punktów obróbki czy innego rodzaju przygotowania. Armaturę spotykamy tak naprawdę wszędzie, ale szczególnie ważną rolę odgrywa w zakładach petrochemicznych, elektrowniach, ciepłowniach, oczyszczalniach ścieków, fabrykach. Wykorzystywane w przemyśle ciężkim, metalurgicznym, chemicznym, spożywczym, papierniczym, włókienniczym, i innych. Przykładowymi elementami armatury wysoko i niskoprężnej są:

 • siłowniki,
 • wyłączniki krańcowe, zawory rozdzielające,
 • rurociągi ciepłownicze i energetyczne,
 • rurociągi technologiczne,
 • węzły cieplne, wymiennikownie ciepła,
 • instalacje sprężonego powietrza.

Posiadanie i wykorzystanie tego typu instalacji wymaga stałego nadzoru komputerów, czujników i człowieka. Odpowiednie przygotowanie i serwisowanie jest kluczowe z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa jak i utrzymania procesów produkcji co jest bardzo ważne. Dlatego powstały również firmy wyspecjalizowane w instalacjach, remontach i serwisowaniu tego typu urządzeń. Można podać przykład firmy Metal Service z Krakowa, która oprócz wspomnianych urządzeń obsługuje także wiele innych instalacji przemysłowych w zakresie remontów, konserwacji, serwisowania, modernizacji i produkcji. Dzięki tego typu usługom wszelkie kluczowe dla krajowej gospodarki przemysły funkcjonują i mogą być na bieżąco modernizowane, unowocześniane i pozbawiane wszelkich awarii. Istotne staje się doświadczenie, zaplecze serwisowe i techniczne, bez którego przeprowadzanie takich operacji byłoby niemożliwe.

Sprawdź także targi urządzeń przemysłowych.

 

Rekomendowane artykuły