Buty robocze – jak dokonać dobrego wyboru? Praktyczne porady

Bezpieczeństwo i higiena pracy jest bardzo ważna. Przestrzeganie jej zasad może uchronić przed wypadkami przy pracy, co w konsekwencji sprowadza się do uratowania życia lub zdrowia pracownika. Jednym z elementów BHP jest stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, do których zalicza się między innymi buty robocze.Trzeba pamiętać, że jest bardzo wiele rodzajów tego typu obuwia, a dobór odpowiedniego na dane stanowisko pracy jest bardzo ważny.

Buty robocze – dostępne rodzaje

Jednym z ważnych czynników, które pozwalają uniknąć wypadków przy pracy (lub zmniejszyć ich negatywne konsekwencje) są odpowiednio dobrane środki ochrony osobistej, ubranie robocze oraz buty ochronne.

Jak zostało napisane powyżej, jest bardzo wiele rodzajów butów roboczych. Różnią się one od siebie między innymi materiałem, z którego są wykonane, fasonem, funkcjonalnością, zastosowaniem. Buty robocze wykonane z poliuretanu nadają się znakomicie do zamkniętych pomieszczeń, w których panują trudne warunki pracy. Buty z poliuretanu przeważnie mają wbudowaną solidną podeszwę, która chroni stopę nie tylko przed urazami ale chociażby przed poślizgnięciem się. Buty robocze BHP posiadają także podeszwę PU/PU przeważnie mają je buty elektrostatyczne. Ten rodzaj obuwia wykorzystywany jest w zakładach pracy w których występuje zagrożenie/ryzyko porażenia prądem.

Jak widać, odpowiedni dobór obuwia roboczego może być kluczowy dla naszego bezpieczeństwa w pracy. Dlatego warto poświęcić mu dłuższą chwilę i dobrze przemyśleć jego zakup!

Zakończenie

Wyposażając się do pracy warto zabezpieczyć się w odpowiednie buty. Na niektórych stanowiskach niezbędne są buty ze wzmocnionym podnoskiem (kompozytowym lub stalowym), na innych raczej potrzebna jest antypoślizgowa podeszwa. Obuwie BHP jest jednym z czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo pracy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dlatego dobierając je trzeba postarać się o jak najlepszy wybór. Możemy dla przykładu zdecydować się na buty robocze damskie z podnoskiem kompozytowym lub trzewiki męskie z podnoskiem metalowym. Zarówno buty robocze damskie z podnoskiem kompozytowym jak i półbuty męskie, trzewiki i inne tego typu obuwie ochronne można znaleźć w ofercie producenta PPO na stronie https://www.ppo.pl

Rekomendowane artykuły