Koła łańcuchowe. Czym są i jakie mają zastosowanie?

Koła łańcuchowe stanowią niezbędny element każdego napędu łańcuchowego. Ich brak jest jednoznaczny z brakiem pracy napędu. W prostych napędach łańcuchowych koło może pełnić też rolę napinacza. Na rynku możemy spotkać koła łańcuchowe w różnych wymiarach lub typach. Wybór odpowiedniego koła pozwala na wydajną i precyzyjną pracę urządzenia.

Koła łańcuchowe – co warto wiedzieć?

Koła łańcuchowe mogą być jednorzędowe, dwurzędowe lub trzyrzędowe. Materiałami, jakich się używa do ich produkcji, są zazwyczaj stal nierdzewna, stal węglowa lub żeliwo. Ze stali nierdzewnej i żeliwa najczęściej wykonuje się koła łańcuchowe z piastą.

Przeciętny użytkownik z pewnością częściej mógł mieć do czynienia z kołami łańcuchowymi bez piasty, ponieważ to właśnie one są wykorzystywane w napędach łańcuchowych motocykli czy rowerów. Takie koła posiadają otwór, w którym umieszczany jest wał, którego praca napędza koło. Właśnie brak piasty sprawia, że koło nie porusza się.

Rodzaje kół łańcuchowych – oferta

Koła łańcuchowe spotykane są nie tylko we wspomnianych już rowerach i motorach, ale też np. w maszynach rolniczych. Na rynku możemy spotkać między innymi:

1. koła łańcuchowe dla dwóch pojedynczych łańcuchów,
2. koła łańcuchowe nierdzewne,
3. koła łańcuchowe z piastą,
4. koła łańcuchowe tarczowe,
5. koła łańcuchowe napinające z łożyskiem,
6. koła łańcuchowe pod tuleję stożkową TAPER LOCK,
7. koła łańcuchowe żeliwne,
8. koła łańcuchowe żeliwne pod tuleję stożkową TAPER LOCK.

Bogatą ofertę wszystkich wymienionych kół łańcuchowych znajdziesz w Polmech. Części Maszyn. Zapoznaj się z ich ofertą i wybierz odpowiedni produkt: https://www.czescimaszyn.pl/kategoria/32/kola-lancuchowe

Rekomendowane artykuły