Maszyna budowlana – co o niej wiesz?

W branży budowlanej niezwykle wytrzymały sprzęt jest podstawą pracy. W żadnej innej branży  maszyny nie są poddawane jak dużej eksploatacji i wystawione na pracę w niezwykle trudnych warunkach. Okazuje się, że o tego typu maszynach przeciętna osoba nie wie prawie nic, dlatego postanowiliśmy opisać kilka najważniejszych z nich.  Jeśli ciekawi was jakiego typu maszyny wykorzystują budowlańcy, aby budować nasze drogi, domy, mieszkania – zapoznajcie się wnikliwie z naszym artykułem!

Rodzaje budowlanych maszyn

Maszyny wykorzystywane na budowach wykorzystywane są do różnego rodzaju prac, ze względu na które wyróżnić można, te:

do wyrównywania podłoża (gruntu),
do budowy dróg i prac drogowych,
do prac ziemnych,
do mieszania, jak i transportowania betonu,
do prac palowych,
do podnoszenia oraz transportu.

Maszyny do wyrównywania gruntu

Maszyny do wygładzania gruntu mają równać podłoże. Do takich sprzętów zaliczyć można walce, zgniatarki, spycharki.

Maszyny wykorzystywane do budowy dróg

Kiedy budowana jest jakaś droga, np. autostrada, wykorzystywane są frezarki do asfaltu, stabilizatory do podłoża, rozściełacze asfaltu. Te urządzenia spotykamy nie tylko przy drogach publicznych, ale również gdy deweloper buduje podjazdy, parkingi itp na nowym osiedlu.

Maszyny do prac ziemnych

Maszynami do prac tzw. ziemnych wykorzystuje się urządzenia służące do kopania i przewożenia towaru, czyli głównie koparki i ładowarki.

Maszyny do mieszania betonu

Betoniarki i mieszarki są niezbędne na każdej budowie. Pewnie zastanawiasz się, że po co taki pojazd nawet poruszając się po drodze kręci betoniarką? Otóż, kiedy bęben jest pełen nie można doprowadzić do zastygania obecnego w nim betonu. A to z kolei wymusza nieustanne mieszanie i obracanie się bębna.

Oprócz tych maszyn wcześniej wspomnieliśmy o maszynach do palowania czyli: palownicach, młotach kafarowe, pogłębiarkach. Istotny jest również transport i przenoszenie elementów konstrukcyjnych – do tego potrzebne są wszelkiego rodzaju dźwigi i żurawie.

Serwis części maszyn budowlanych

W kontekście maszyn budowlanych, warto także wspomnieć o tym, iż maszyny budowlane ulegają popsuciu, jak wszystko inne, wtedy trzeba przeprowadzić niezbędne prace serwisowe. Część części należy wymieniać przed ich całkowitym zepsuciem, aby uniknąć narastania problemów. Zużyte podzespoły warto zamienić przed tym jak doprowadzą do większej awarii układu, dlatego np. producenci silników deutz, często wykorzystywanego w maszynach, zalecają częste przeglądy i obserwację maszyny. Więcej informacji na stronie jednego ze sprzedawców https://deutz-sklep.pl/serwis-silnikow-deutz/.

Rekomendowane artykuły