Ta to zwróć uwagę, jeżeli podróżujesz samochodem poza granicami Polski

Wielu fanów czterech kółek wybiera samochód jako środek lokomocji podczas rodzinnych wakacji. Lubią oni mieć kontrolę nad rozkładem podróży i zazwyczaj nie lubią środków komunikacji zbiorowej. Jeżeli jesteś jednym z nich, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach!

Jeśli nie znasz miejsca docelowego i miejsca, w którym się znajdujesz, GPS może bezpiecznie pomóc w nawigacji bez konieczności spoglądania na mapę lub aplikację  smartfona w celu uzyskania wskazówek. Jeśli wynajmujesz GPS od zagranicznej wypożyczalni samochodów lub wypożyczony samochód jest w niego wyposażony, upewnij się, że mówi on po polsku lub angielsku przed opuszczeniem wypożyczalni.

Graj według lokalnych zasad

Zanim usiądziesz w fotelu kierowcy, upewnij się, że znasz przepisy ruchu drogowego obowiązujące w miejscu docelowym, zwłaszcza że mogą one różnić się od przepisów obowiązujących w Polsce. Na przykład dowiedz się, po której stronie jeżdżą ludzie, jakie jest lokalne prawo dotyczące pasów bezpieczeństwa, jaki jest minimalny i maksymalny wiek kierowcy, prędkość maksymalna, jeśli musisz zadźwięczeć klaksonem to gdzie musisz, a gdzie możesz to zrobić, a także czy potrzebujesz specjalnych zezwoleń drogowych. Jeśli kierowcy w miejscu docelowym jadą po lewej stronie drogi, może to być mylące, a nawet przerażające za pierwszym razem.

Nie ufaj nieznajomym

W niektórych miejscach oszuści czają się na turystów nieświadomych obowiązujących reguł gry. Nie bądź zatem zbyt ufny wobec nieznajomych. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze – bądź świadomy swojego otoczenia podczas wsiadania i wysiadania z samochodu i nie zabieraj autostopowiczów lub nieznajomych.

Pilnuj swojego samochodu i bagażu

Kiedy ty korzystasz na postoju z toalety, twój samochód jest narażony atak złodziei. Upewnij się, że masz sprawny zamek swojego boxu dachowego i że, wnętrze samochodu jest zamknięte, nawet jak odstępujesz pojazd na kilka kroków. Jeśli nie masz sprawnych zamków, wymień je na nowe np. https://www.dopasujbagaznik.pl/akcesoria/zamki

Rekomendowane artykuły