Sprzęgła kłowe w przemyśle

sprzęgło kłowe - piasta żeliwna

Sprzęgła kłowe uchodzą za jeden z popularniejszych elementów do maszyn przemysłowych. Ich nieoceniona rola w pracy poszczególnych podzespołów czyni je jednym z częściej wybieranych elementów do przenoszenia momentu obrotowego. W tym artykule przedstawiamy zastosowanie sprzęgieł kłowych w przemyśle oraz ich sposobie działania.

Rola sprzęgieł kłowych

Rolą każdego sprzęgła jest przenoszenie momentu obrotowego. Proces ten jest koniecznym do funkcjonowania określonej maszyny. Z uwagi na różne specyfikacje techniczne, a także sama wymagania maszyn, producenci oferują rozmaite warianty sprzęgieł kłowych.

Sprzęgła kłowe są dużo cięższe w stosunku do rozmiarów, mają one inną budowę i rozstaw kłów. Co ciekawe, każdego tego typu sprzęgło zaliczane jest do sprzęgieł rozłącznych samoczynnych. Co za tym idzie można je łączyć i rozłączać zarówno w spoczynku, jak i w ruchu. Istotna jest również duża dokładność w przeniesieniu momentu obrotowego.

Typy sprzęgieł kłowych

Istnieje wiele typów sprzęgieł kłowych dostępnych w asortymencie produktów producentów elementów maszyn. Różnią się one budową i liczbą kieł, które co ciekawe, występują zawsze w liczbie parzystej.

Podział sprzęgieł kłowych ze względu na materiał

Niemal wszystkie sprzęgła kłowe dostępne na rynku wykonane są z metalu. Jednak ze względu na ich różną specyfikę na rynku występują sprzęgła ze zróżnicowanych materiałów.
Najpopularniejszym sprzęgłem kłowym są sprzęgła stalowe. Najczęściej ich powierzchnie obrobione zostały w procesie powierzchniowego hartowania, dzięki czemu zwiększona została ich odporność na ścieranie.
Innym rodzajem sprzęgła kłowego jest to, którego piasta jest wykonana z aluminium. Tego typu sprzęgło jest lżejsze od stali i trzeciego typu – żeliwnych.

Rekomendowane artykuły