Wentylacja przemysłowa – to musisz wiedzieć!

Wentylacja przemysłowa to mechanizm, który wprowadza świeże powietrze i usuwa złe powietrze. Właściwa wentylacja jest kluczem do zapewnienia bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy dla pracowników.

Dobrze zaprojektowany system wentylacji przemysłowej jest w stanie zapewnić dopływ powietrza co może skutkować lepszym zdrowiem dla pracowników, jak również zmniejszeniem ryzyka wypadków w miejscu pracy.

Zalety wykorzystywania wentylacji przemysłowej:

  • możliwość ciągłego dostarczania świeżego powietrza
  • ochrona pracowników przed szkodliwymi oparami
  • zminimalizowanie ryzyka pojawienia się pożaru pożaru
  • zmniejszenie zanieczyszczenia w powietrzu

Jakie pomieszczenia trzeba poddać wentylacji?

Wentylacja przemysłowa zazwyczaj instalowana jest w halach pracowniczych w zakładach produkcyjnych i tam gdzie pracuje duża ilość osób. Jest to wymóg nie tylko prawny dotyczący kwestii zasad BHP ale przede wszystkim wymóg bezpieczeństwa. Szczególnie, że takie pomieszczenia jak hale czy magazyny zazwyczaj nie posiadają i okien tak więc opcja wywietrzenia i doprowadzenia do pomieszczeń świeżego powietrza raczej jest utrudniona. Równie ciężko jest stworzyć w takich miejscach wentylację grawitacyjną. Nic dziwnego, że tak powszechna przemysłowa wentylacja mechaniczna, która wyciąga powietrze zanieczyszczone a daje dopływ do świeżego powietrza.

ebm papstwentylator przemysłowy ebm papst z oferty sklepu: Wentylatory-online.pl

Dobrze zaprojektowana wentylacja

W halach i magazynach jak już zostało wspomniane wcześniej dużo bardziej sprawdza się wentylacja mechaniczna niżeli grawitacyjna. Chcąc uzyskać najlepszy efekt finalny trzeba dobrze zaprojektować system mechaniczny. Zamontować wentylatory, które będą w stanie “obsłużyć” cały obiekt będą posiadać dobrą siłą wyciągową, dysponować solidnym silnikiem (przykładem firmy która produkuje takie wentylatory jest ebm papst). Poniżej przykład zastosowania takiego wentylatora. Wentylacja w halach przemysłowych i dużych obiektach w których pracują ludzie powinna być zaprojektowana tak aby jak najbardziej zoptymalizować dostarczanie powietrza wewnątrz obiektu. W przeciwnym razie wdrożony system wentylacyjny będzie niewydajny i będzie generować większe koszty eksploatacji a co gorsza nie będzie dostarczać takiej ilość świeżego powietrza jaka jest wymagana.

Rekomendowane artykuły