Szafy serwerowe: czym są szafy rack i gdzie są wykorzystywane?

Serwerownia

Obecnie korzystanie z wysokiej jakości sprzętów informatycznych jest podstawą funkcjonowania prawie każdego przedsiębiorstwa. Aby sprzęt ten działał jak najlepiej i jak najdłużej, należy zapewnić mu odpowiednią ochronę przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Do tych właśnie celów została stworzona grupa produktów, do której zaliczania się system szaf rack.

Czym są szafy rack?

Szafy rack, zwane również szafami serwerowymi lub teleinformatycznymi, należą do urządzeń przemysłowych, służących do organizacji przestrzeni informatycznej. To właśnie w szafach serwerowych montowane są wszelkie urządzenia strukturalne, takie jak okablowania czy serwery. Samo słowo RACK odnosi się do belek rackowych, na których opiera się cały system mocowania szafy serwerowej, charakterystyczny dla obudowy tego typu urządzeń.

Gabaryty szaf rack są ustandaryzowane, dzięki czemu pasują do większości wykorzystywanych w przedsiębiorstwach sprzętów informatycznych, które posiadają obudowę typu rack. Po stronie klienta pozostaje więc wybór rodzaju szafy serwerowej – wiszącej, przeznaczonej do mniejszych powierzchni lub stojącej, która zapewni najlepszą ochronę sprzętowi o dużych gabarytach.

Gdzie wykorzystuje się szafy serwerowe?

Chcąc zabezpieczyć sprzęt i zapewnić mu jak najlepsze funkcjonowanie, większość przedsiębiorstw korzysta w tym celu z szaf serwerowych.

Szafy serwerowe są wykorzystywane nie tylko w branży IT, przemyśle czy energetyce, ale rack znajdzie również zastosowanie w urzędach, laboratoriach, instytucjach publicznych, studiach nagrań, centrach monitoringu, a nawet w szkołach. Wszędzie tam, gdzie korzysta się z systemów informatycznych, tam swoje zastosowanie znajdzie system szaf rack.

Rekomendowane artykuły