Mało osób wie, że podczas podczas różnego rodzaju prac budowlanych wykorzystuje się piach. Jednak nie może on być przywieziony prosto ze żwirowni, ponieważ zawiera on dużo kamieni. W calu pozbycia się dużych kamieni wykorzystuje się maszyny przesiewające, które odsiewają piach od kamieni. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ używanie zbyt dużych kamieni w zaprawach murarskich może niekorzystnie wpłynąć na ich wytrzymałość.
Budowa przesiewaczy
Przesiewacze są dość prosto zbudowane. Najprostszy przesiewacz może składać się z lejka oraz sita do przesiewaczy. Takie sita różnią się od siebie wielkością oczek, a co za tym idzie grubości kamieni jakie zostaną przez nie przepuszczone. Sito swoim wyglądem przypomina siatkę. Są też bardziej skomplikowane maszyny, które przesiewają. Mogą one mieć sita w trochę innych kształtach, co nie zmienia faktu, że sama zasada działania pozostaje niezmienna.
Przesiewacze dawniej i dziś
W dawnych czasach, tzn. kilkadziesiąt lat temu z dbaniem o tego typu „drobnostki” jak przesiewanie piachu bywało różnie. Jeśli już jednak przesiewano to wykorzystując do tego proste sito w np. ramce na które sypano piach przy pomocy łopaty. Kamienie zostawały po stronie sypiącego a odsiany materiał budowlany po drugiej. Takie rozwiązanie wymagało znacznie więcej pracy i czasu niż zastosowanie maszyny, jednak w tamtych czasach tego typu prace wykonywano ręcznie. Podobnie zresztą jak przygotowywanie zaprawy murarskie, dzisiaj zdarza się, że jest ona już gotowa zamawiana i dostarczana na plac budowy. Kiedyś wykonywano ją tylko i wyłącznie ręcznie. Zastosowanie w obecnych czasach maszyn, które przesiewają dowolny materiał ma zbawienny wpływ na czas, jaki trzeba poświęcić na przesiewanie, a co za tym idzie przyśpiesza wykorzystanie tego materiału. Wraz z rozwojem techniki ułatwia ona człowiekowi życie nawet w tak prostych czynnościach jak przesiewanie.