Wykorzystanie przesiewaczy na budowach

przesiewacz

Mało osób wie, że podczas podczas różnego rodzaju prac budowlanych wykorzystuje się piach. Jednak nie może on być przywieziony prosto ze żwirowni, ponieważ zawiera on dużo kamieni. W calu pozbycia się dużych kamieni wykorzystuje się maszyny przesiewające, które odsiewają piach od kamieni. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ używanie zbyt dużych kamieni w zaprawach murarskich może niekorzystnie wpłynąć na ich wytrzymałość.

Budowa przesiewaczy

Przesiewacze są dość prosto zbudowane. Najprostszy przesiewacz może składać się z lejka oraz sita do przesiewaczy. Takie sita różnią się od siebie wielkością oczek, a co za tym idzie grubości kamieni jakie zostaną przez nie przepuszczone. Sito swoim wyglądem przypomina siatkę. Są też bardziej skomplikowane maszyny, które przesiewają. Mogą one mieć sita w trochę innych kształtach, co nie zmienia faktu, że sama zasada działania pozostaje niezmienna.

przesiewacz

Przesiewacze dawniej i dziś

W dawnych czasach, tzn. kilkadziesiąt lat temu z dbaniem o tego typu „drobnostki” jak przesiewanie piachu bywało różnie. Jeśli już jednak przesiewano to wykorzystując do tego proste sito w np. ramce na które sypano piach przy pomocy łopaty. Kamienie zostawały po stronie sypiącego a odsiany materiał budowlany po drugiej. Takie rozwiązanie wymagało znacznie więcej pracy i czasu niż zastosowanie maszyny, jednak w tamtych czasach tego typu prace wykonywano ręcznie. Podobnie zresztą jak przygotowywanie zaprawy murarskie, dzisiaj zdarza się, że jest ona już gotowa zamawiana i dostarczana na plac budowy. Kiedyś wykonywano ją tylko i wyłącznie ręcznie. Zastosowanie w obecnych czasach maszyn, które przesiewają dowolny materiał ma zbawienny wpływ na czas, jaki trzeba poświęcić na przesiewanie, a co za tym idzie przyśpiesza wykorzystanie tego materiału. Wraz z rozwojem techniki ułatwia ona człowiekowi życie nawet w tak prostych czynnościach jak przesiewanie.

Rekomendowane artykuły