Dławnice kablowe

Dławnice kablowe to powszechnie używane akcesoria służące do ochrony okablowania w momencie, gdy chcemy przeprowadzić przewody przez obudowę lub ścianę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dławników. Sprawdź jakie mają właściwości.

Właściwości dławnic kablowych

Dławnice kablowe najczęściej wykorzystywane są w celu zabezpieczenia odcinków kabli oraz ich usztywnienia. Ochraniają przewody przed wstrząsami, wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi. Dławiki przeciwdziałają również wyrwaniu kabla z obudowy. Uniemożliwiają przełamanie przewodów w momencie, kiedy są intensywnie zaginane. Dławnice kablowe są również odporne na działanie wysokich oraz niskich temperatur.

Z czego produkowane są dławniki?

Na rynku najczęściej spotykane są dławnice kablowe wykonane z gumy, metalu i tworzyw sztucznych. Który materiał najlepiej wybrać?

Guma

Z gumy wykonuje się wiele elementów dla różnych branż. Jest materiałem uniwersalnym, wykorzystywanym również do produkcji dławnic kablowych. Jako tworzywo, guma jest bardzo elastyczna, dlatego bardzo dobrze dopasowuje się do budowy przewodu. Nie jest to najbardziej estetyczne rozwiązanie, natomiast dobrze zabezpiecza kable przed przerwaniem. Gumowe dławnice są łatwe w montażu i chronią przewody przed złamaniem. Dodatkowo, takie akcesoria zapobiegają przedostawaniu się do kabli pyłu i wilgoci.

Tworzywo sztuczne

Dławnice kablowe z tworzywa sztucznego produkowane są najczęściej z poliamidu. Materiał ten gwarantuje wysoką wytrzymałość na zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne. Cechą poliamidu jest również to, że jest samogasnący, co chroni przewody w trakcie awarii. Idealnie sprawdzą się do użytku w trudnych warunkach.

Metal

Dławnice wykonane z metalu są stosunkowo rzadko spotykane. W porównaniu do tworzywa sztucznego czy gumy, jest tworzywem najbardziej wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne. Gwarantuje wysoką trwałość i ochronę przed naciskiem mechanicznym. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy konkretny model metalowej dławnicy jest odporny na działanie wilgoci, co pomoże zapobiec powstawaniu ognisk korozji. Dodatkowo metalowe dławniki zapobiegają przekręcaniu się kabla, a także chronią przewody przed ostrymi ścianami odbudowy.

Szukasz wysokiej jakości i trwałych dławnic kablowych? Sprawdź ofertę firmy Ex-Con, gdzie znajdziesz kompleksowy wybór różnych rodzajów dławników: https://www.ex-con.pl/dlawnice/

Rekomendowane artykuły