Projektowanie dachów drewnianych, jak i sama ich budowa to niewyobrażalnie ważne działania. Wszystko za sprawą tego, że źle wykonany projekt, jak i niepoprawne wzniesienie może prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji, a także zagrażać życiu osób przebywających w budynku. Dlatego warto mieć, chociaż ogląd na to, jak sama budowa dachu wygląda – z całą pewnością będziemy wtedy spokojniejsi, a także zrozumiemy, dlaczego zajmuje to tyle czasu.
Projektowanie dachów drewnianych
Projektowanie dachów drewnianych to jeden z pierwszych kroków, jakie należy postawić podczas budowy. Projekt sam w sobie jest podstawą podczas każdej budowy, niezależnie czy jest to dach, dom czy most. To na jego podstawie opierają się wszelkie prace budowlane. Projektowanie dachów drewnianych to nic innego jak przyjęcie wszelkich założeń, takich jak bryła samego budynku, rozłożenie elementów więźby lub wiązara dachowego, a także pokrycia dachowego. Projekty dachów zakładają również ewentualne obciążenie dachów związanych z opadami deszczu, śniegu, a także wiatrem. Także na etapie projektu warto zdecydować, czy poddasze będzie użytkowe, czy też nie. Dzięki temu będzie można odpowiednio zaprojektować i rozmieścić elementy dachu tak, aby nie przeszkadzały w codziennych czynnościach oraz żeby nie zabierały zbyt dużej powierzchni.
Budowa wiązarów dachowych
Budowa wiązarów dachowych odbywa się w przeznaczonych do tego fabrykach. Dzięki temu, że nie ma to miejsca na placu budowy, czas trwania prac zdecydowanie się zmniejsza. Jak można się domyślić zmniejszony czas budowy, to również znacznie mniejsze koszta. I choć wydaje się, że budowa wiązarów dachowych jest nieco droższa niż więźb z drewna pozyskanego z tartaku, to należy nadmienić, że przy produkcji wiązarów jest znacznie mniej odpadów, dzięki czemu wykorzystuje się mniej materiału.
Więcej informacji na temat wiązarów dachowych oraz dachów drewnianych znajdziesz na stronie https://prodrew.pl/projektowanie-i-budowa-wiezb-dachowych.php.