3 maszyny niezbędne na każdej budowie

Nie ma takiej budowy, która mogłaby się odbyć bez podstawowych maszyn. Co jest potrzebne na terenie budowy? Które urządzenia ułatwiają pracę budowlańcom? Przeczytaj nasz najnowszy artykuł i poznaj 3 maszyny, które są niezbędne na każdej budowie.

Teleskopowe wózki widłowe

Na budowie często transportuje się materiały o sporych gabarytach, a niezastąpioną maszyną, która to umożliwia, jest wózek widłowy z teleskopowym wysięgnikiem. Urządzenia charakteryzują się doskonałą widocznością (ich pole widzenia jest dwukrotnie większe niż w standardowych modelach), a także sporym zasięgiem, dzięki czemu bez problemu za pomocą teleskopowych wózków widłowych można sięgać po towar z drugiego rzędu, czy załadować samochód przy dostępie do jednej burty. Mniejsze gabaryty w porównaniu z tradycyjnymi modelami pozwalają też na pracę w niskich pomieszczeniach, a nawet wewnątrz małych kontenerów.

Więcej o teleskopowych wózkach widłowych dowiesz się ze strony: https://kmm.info.pl/produkty/wozki-widlowe/.

Koparki, a może koparko-ładowarki?

To chyba najtrudniejszy wybór, gdy masz do skompletowania maszyny na budowę. Koparki przeznaczone są do robót ziemnych, więc ich użycie często jest nieuniknione. Ten rodzaj urządzenia może pracować w cyklu przerywanym bądź ciągłym. Co to oznacza? W cyklu przerywanym występują tak zwane etapy pomocnicze pomiędzy kolejnymi etapami maszyny. Z tego powodu koparki posiadają jedno naczynie urabiające, które w większości przypadków spokojnie wystarcza.

Z kolei koparki pracujące w trybie ciągłym mają kilka naczyń urabiających, a wszystkie etapy pracy występują po sobie. Co warto tu podkreślić, tego typu koparki są droższe niż ten pierwszy typ.

Często na budowie wykorzystuje się koparko-ładowarki. Zbudowane są one na bazie ciągnika, a to, co jest ich największą zaletą, to ich uniwersalność. Z tego powodu są naprawdę dobrą inwestycją.

Betoniarki

Przydatnym narzędziem są też betoniarki, dzięki którym możliwe jest mieszanie cementu, wody, żwiru i piasku, by utrzymać beton. Wyróżniamy dwa typy mieszalników: o kształcie kielichowym bądź bębnowym. Te drugie są bardziej profesjonalne i wydajne, dlatego też używa się ich w trakcie budowy domów oraz większych obiektów. Z kolei betoniarki kielichowe, choć mają mniejszą pojemność, mają szersze zastosowanie. Na nie warto postawić w trakcie prac remontowych.

Rekomendowane artykuły