Hydranty przeciwpożarowe są aktywnymi urządzeniami przeciwpożarowymi zabezpieczającymi przed ogniem, które umożliwiają natychmiastowe dotarcie do wody od lokalnego dostawcy wodociągowego przez służby ratownicze, takie jak straż pożarna.
Typowy hydrant słupowy naziemny składa się z cylindrycznego, zamkniętego zaworu hydrantowego i wystaje zwykle z chodnika. Ten zawór działa jako portal między rurociągiem sieci podziemnych a wężami pożarniczymi służby ratowniczej, regulującymi szybkość przepływu.
Zobacz poniżej jak korzysta się z hydrantu naziemnego:
https://www.youtube.com/watch?v=RJI4R26zQUc
Woda dostaje się za pomocą hydrantu za pomocą specjalnego klucza pięciokątnego, co umożliwia usunięcie osłony zaworu. Po podłączeniu węży pożarniczych do zaworów – zwykle trzy (jeden duży otwór główny i dwa mniejsze, boczne urządzenia pomocnicze) – woda jest pobierana i można manipulować ciśnieniem jej przepływu przez zawory. Nakrętka trzpienia do regulacji ciśnienia działa w taki sam sposób, jak domowe kurki w kranie, dzięki czemu woda może płynąć wolniej / szybciej lub można całkiem zakręcić zawór.
Aby pozyskać fachowe informacje na temat hydrantów, sposobów ich działania i dostępnych rodzajów można posiłkować się informacjami na stronach producentów czy sklepach oferujących tego typu produkty, np tutaj: http://sklep-ppoz.pl/Hydranty.html.
Ponieważ woda z hydrantu pochodzi z niskociśnieniowych źródeł komunalnych – zazwyczaj około 3,5-5,6 kilograma na centymetr kwadratowy – aby uzyskać odpowiednie ciśnienie, woda musi być pompowana przez pompy, które znajdują się na wozach strażackich. To znacznie zwiększa ciśnienie wody, co pozwala na bezpieczniejsze i bardziej skuteczne opryskiwanie na duże odległości.
Istnieją dwa główne typy sieci do której podłączone są hydranty: suche i mokre. Hydranty suche są bardziej powszechne i są tak nazwane, ponieważ nie pozwalają na pozostanie wody w górnej części hydrantu (nad ziemią). Zapobiega to zamarzaniu wody, gdy temperatura spada poniżej zera.