Czym kierować się podczas zakupu kombajnu zbożowego?

Zakup kombajnu wymaga dokładnego rozeznania się na rynku. W końcu to duża inwestycja i każdy właściciel gospodarstwa rolnego chce, aby się ona zwróciła.

Pojemność pojemnika w kombajnie zbożowym

Pojemność pojemnika na zboże jest bardzo ważne, gdyż decyduje o tym ile zboża będziemy w stanie zebrać do zapełnienia zbiornika i konieczności jego opróżnienia. Jest to istotne również dlatego, że nie każdy prowadzi żniwa w kilka osób, gdzie jedna jest odpowiedzialna za obsługę kombajnu a druga traktora z przyczepą, pozwalającego na przesypywanie zboża, bez konieczności przerwania pracy kombajnu aby wysypać zboże do zbiorników w gospodarstwie.

 

Wydajność podczas zbiorów

Wydajność jest najważniejszą cechą kombajnu. Światowym rekordzistą wpisanym do księgi Guinnessa jest kombajn New Holland CR10.90, który w 2014 roku na farmie w w HR Bourn and Sons Farm w hrabstwie Lincolnshire w ciągu ośmiu godzin pracy potrafił zebrać aż 797,656 ton pszenicy.

Rodzaj silnika

Rodzaj silnika w kombajnie będzie przekładał się na jego wydajność. Dla rodzinnego gospodarstwa rolnego wystarczy kombajn z 200 konnym silnikiem. Jednak dla dużych gospodarstw lepiej zakupić kombajn z silnikiem co najmniej 380 konnym. Wiadomo, ze czym więcej tym, lepiej.

Marka

Marka jest bardzo istotna, nie tylko ze względu na to, ze za niektórą marką idzie jakość wykonania, ale ze względu na to, że w przypadku niektórych marek trudno o niektóre modele w Polsce.

Cena

Cena dla wszystkich właścicieli gospodarstw jest bardzo istotna i smutna prawda jest taka, że większości polskich rolników nie stać na nowy kombajn znanej marki. Oczywiście dla małego gospodarstwa wystarczy kombajn o mniejszej mocy, który kupić można za 400 000 złotych. Jednak biorąc pod uwagę możliwości takiego gospodarstwa, to ta inwestycja raczej się nie zwróci, chyba że swoim kombajnem będziemy świadczyć usługę skoszenia zboża innym rolnikom.

Dostępność części serwisowych

Dostępność części do kombajnów jest nie zawsze tak oczywista. W przypadku niektórych marek możemy mieć problemy z dokupieniem części zamiennych. Poszukując części do kombajnów zajrzyjcie do https://sklep-rolnicze.eu/produkty/czesci-do-kombajnow/kombajny-zbozowe,2,75164.

Rekomendowane artykuły