Jak działają zawory kulowe?
Zawór kulowy, nazywany także zaworem obrotowym, to dobrze znany wszystkim niezbędny element każdej instalacji hydraulicznej, który ma za zadanie przepuszczać albo blokować medium, w zależności od tego, jak zostanie obrócony. Taki zawór jest zbudowany z kuli, gniazda, korpusu,wałka zwrotnego oraz dźwigni regulacji otwarcia zaworu. Jest bardzo łatwy w obsłudze. Aby zamknąć go całkowicie wystarczy przekręcić je o ¼.
Rodzaje zaworów kulowych
Zawory można podzielić ze względu na zastosowanie, wtedy uwzględnia się kurki:
- nakrętno-nakrętne,
- nakrętno-wkrętne,
- wkrętno-wkrętne,
- czerpalne,
- spustowe,
- kątowe,
- do wlutowania,
- z filtrem,
- z półśrubunkiem,
- mini.
Zastosowanie zaworów kulowych
Z racji tego, iż są bardzo wytrzymałe i charakteryzują się wysoką szczelnością, stosuje się je między innymi w przemyśle, budownictwie i w zwykłych domach. Idealnie sprawdzają się w przypadku odcięcia gazu i wody – zimnej, ciepłej oraz centralnego ogrzewania. W przemyśle wykorzystuje się je do rurociągów gazowych, przemysłu spożywczego, chemicznego i rafineryjnego. Prócz tego używa się ich także jako automatyczne zawory odcinające i zawory podwodne przy wydobyciu ropy. Pewny rodzaj zaworów można dobrać do młotowiertarek, młotów, kompresorów i urządzeń używających sprężonego powietrza.
Zalety i wady zaworów kulowych
Zawory kulowe są wyjątkowo solidne. Nie trzeba ich konserwować a specjalne akcesoria zapobiegają ścieraniu się. Jako iż stosuje się je głównie w instalacjach wodociągowych w przemyśle bądź gospodarstwie domowych, są wodoszczelne, a przy tym także odporne na kwas i inne substancje żrące. Zawory kulowe są również łatwe w użyciu – wystarczy je lekko przekręcić, aby zablokować przepływające medium. W sklepach można zakupić różne rodzaje takich zaworów. Jednak jeśli posiadają wady fabryczne mogą pękać, skręcać się bądź zgiąć. Wysokiej jakości zawory, wykonane z najlepszych materiałów można zakupić tutaj.