Dokument zagrożenia przed wybuchem – co powinieneś o nim wiedzieć?

Ocena zagrożenia przed wybuchem jest bardzo ważna, zwłaszcza w obiektach, które ze względu na swoją działalność są narażone na tego typu sytuacje. Dla kogo powinna być ważna ocena zagrożenia wybuchem, a co za tym idzie dokument, który o tym informuje? Przede wszystkim dla właścicieli budynków, którzy w przypadku nieszczęścia będą ponosić tego konsekwencje. W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco zagadnienie oceny zagrożenia wybuchem. 

 

Ocena zagrożenia wybuchem – obowiązek, o którym trzeba pamiętać 

 

Przede wszystkim ocenę zagrożenia wybuchem musimy posiadać na wypadek kontroli Państwowej Inspekcji Pracy czy też Straży Pożarnej. Brak tego typu dokumentów, nie tylko naraża np. pracowników danego obiektu, ale też może przynieść właścicielowi przykre konsekwencje. Również warto pamiętać, że ocena zagrożenia wybuchem, niejako chroni nas przed firmami zajmującymi się odszkodowaniem. Jest to dowód na to, że z naszej strony ni doszło do przeoczenia tak ważnych kwestii jak bezpieczeństwo.

 

 Na czym polega ocena zagrożenia wybuchem? 

 

Przede wszystkim firmy takie jak POL-POŻ https://pol-poz.pl/ocena-zagrozenia-wybuchem , które w swoich szeregach mają inspektorów i specjalistów od ochrony przed wybuchem, sporządzają dokument, który ma informować o: 

  • pomieszczeniach, w których jest ryzyko wybuchu,
  • dodatkowym wyznaczeniem stref w wspomnianych pomieszczeniach,
  • opracowanie dokumentacji,
  • wskazanie czynników, które mogą doprowadzić do powstania wybuchu. 

Jak widać dokument zagrożenia przed wybuchem nie tylko jest formalnością, którą można pokazać przed odpowiednią inspekcją, ale ważnym działaniem, dzięki któremu możemy zminimalizować zagrożenie. 

 

Pamiętajmy, że dokument zagrożenia przed wybuchem nie powinien być tylko dobrą wolą właściciela danego obiektu. Jego ważność jest zapisana zarówno w prawie polskich jak i europejskim. Jest to więc nie tylko zabezpieczenie, ale i obowiązek. Odpowiednio przygotowany dokument, z pewnością będzie miał duże znaczenie dla bezpieczeństwa i kwestii formalnych. Ważne, aby w przypadku poszukiwania firmy, która zajmuje się oceną zagrożenia wybuchem decydować się tylko na sprawdzonych specjalistów, którzy zajmują się tym drobiazgowo i działają zgodnie z wszelkimi normami. 

Rekomendowane artykuły