Wózki widłowe są urządzeniami wykorzystywanymi w wielu przedsiębiorstwach, na magazynach, na placach gdzie odbywa się transport ładunków i materiałów. Ich głównym zadaniem jest właśnie transport różnych ciężkich ładunków. Wózki widłowe są urządzeniami mechanicznymi zasilanymi silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Ich praca wiąże się z dużym obciążeniem, dlatego wszystkie podzespoły muszą być regularnie sprawdzane, poz tym wszystkie urządzenia (wózki widłowe) dopuszczone do użytku podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego.
Praca z wózkiem widłowym
Skąd te wszystkie środki ostrożności? Przede wszystkim dlatego, że wózek, który byłby nienadzorowany byłby śmiertelnym zagrożeniem dla operatora i osób znajdujących się w pobliżu. Sam wózek szkody nie wyrządzi, nawet jeśli nie jest do końca sprawny. Ale kiedy przychodzi podnieść na dużą wysokość ciężki ładunek, pojawia się zagrożenie. Podczas eksploatacji naturalną kwestią jest zużycie się części eksploatacyjnych, które wymagają po zużyciu wymiany na nowe.
Zużycie opon w wózkach widłowych
Wózki widłowe wyposażone są w zawieszenie kołowe. Posiadają 4 lub czasem 3 koła, na których znajdują się opony. Mogą to być opony pełne lub pneumatyczne, tradycyjnie pompowane powietrzem. Od intensywnej pracy, szczególnie po nierównym i kamienistym terenie ogumienie się zużywa i wymaga wymiany, albo odnowienia bieżnika. Stan opon jest bardzo ważny i trzeba dbać o przegląd także tej części urządzenia.
Mechanizm podnoszący
Mechaniczny napęd podnoszenia to znak rozpoznawczy wózków widłowych. Posiadają charakterystyczne widły na przedzie, które służą do podniesienia ładunków paletowych. Cały mechanizm składa się z wielu elementów jak karetka, łańcuchy, maszt, elementy układy hydraulicznego, siłowniki, zabezpieczenia, rolki prowadzące itd. Elementy te i ich poprawna praca jest warunkiem możliwości użycia wózka widłowego. Jakiekolwiek uchybienia należy zgłosić serwisantowi, który powinien ew. usterkę usunąć, lub odesłać wózek do specjalistycznego warsztatu.
Części silnika wózka widłowego
Wózek elektryczny w odróżnienie od spalinowego będzie wyposażony w duże i ciężkie akumulatory, które stanowią także przeciwwagę dla ładunków. Jeśli chodzi o wózki spalinowe będą wyposażone w bardzo podobne elementy co samochód osobowy. Wszystkie wymagają regularnych przeglądów w celu poprawnej pracy wózka. Konieczna jest np. wymiana płynów eksploatacyjnych.
Wybór i wymiana części
Aby dobrze wybrać części do danego modelu wózka widłowego i przeprowadzić wymianę najlepszym wyborem będzie konsultacja z serwisem specjalizującym się w takich naprawach. Wózki widłowe wymagają wiedzy i doświadczenia. Każda czynność serwisowa musi być odnotowana w dokumentacji. Wymiana części w wózku widłowym wymaga profesjonalizmu, dlatego wybór powinien paść na serwis solidny, z dobrymi opiniami, działający już jakiś czas na rynku. Wybór nietrafionego zakładu może wiązać się z nietrafionym doborem części, niesolidnym montażem czy niedopasowaniem części do określonego modelu, aczkolwiek są to naprawdę skrajne przypadki.