Filtry przemysłowe – dlaczego są takie ważne?

Zakład przemysłowy

Do prawidłowego utrzymania różnego rodzaju zakładów przemysłowych niezbędne są częste wymiany podzespołów oraz części będących elementami maszyn oraz różnego rodzaju instalacji. Do takich elementów bez wątpienia można zaliczyć filtry przemysłowe, bez których ciężko by było wyobrazić sobie większość zakładów produkcyjnych.

Definicja i zastosowanie filtrów przemysłowych

Zacznijmy od podstaw, Fabrykaa więc jaka jest definicja filtru przemysłowego i do czego służy. W podręczniku można będzie wyczytać, że jego główną funkcję jest oddzielenie cząsteczek ciał stałych od cieczy lub gazu. Zaznacza się jednak, że należy odróżnić filtrowanie od oczyszczania. W przemyśle filtry muszą często spełniać bardzo wymagające funkcję. Jednocześnie szuka się rozwiązań najtańszych, bowiem bezpośrednio wpływa to na koszta produkcji. Bardzo dobrym przykładem branży, w której szczególnie trzeba zwracać uwagę na filtrację jest branża spożywcza. Poza tym filtry przemysłowe stosuje się masowo w większości branż przemysłowych: ciepłowniczych, chemicznej, samochodowej, kosmetycznej oraz wielu innych.

 

Skuteczność – główny parametr filtru przemysłowego

Głównym parametrem filtrów przemysłowych, na który należy zwrócić uwagę jest jego skuteczność. Przy jej określaniu korzysta się z dwóch metod – nominalnej oraz absolutnej. Tłumacząc w uproszczeniu, to pierwszą z nich określa się przez wskazanie wielkości najmniejszej jednostki, która przejdzie przez filtr w warunkach laboratoryjnych, natomiast druga określa minimalny procent zanieczyszczeń, który jest w stanie zatrzymać filtr w normalnych warunkach.

Jak nietrudno się domyślić istnieje bardzo wiele rodzajów filtrów przemysłowych różniących się od siebie wieloma cechami – budową, wykorzystaniem, skutecznością etc. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • filtr magnetyczny
  • filtr powietrza
  • filtr samoczyszczący
  • filtr siatkowy
  • filtr koszowy

W praktyce jest ich znacznie więcej. Na ten temat możesz poczytać na PZL Sędziszów – filtry przemysłowe.

Podsumowanie

Poprawne wykorzystanie i wybór odpowiednich filtrów przemysłowych potrafi w skuteczny sposób zoptymalizować koszta eksploatacji i produkcji. Warto również zaznaczyć, że w tym przypadku często wybór najtańszego rozwiązania okazuje się często złudny. Lepiej jest zainwestować w dobrej jakości filtry, które będą dużo skuteczniej i dłużej spełniać swoje zadanie niż ich tańsze, stworzone z gorszych materiałów odpowiedniki.

Rekomendowane artykuły