Czyszczenie

 

Śrutowanie i piaskowanie to nieco podobne do siebie mechaniczne metody oczyszczania powierzchni różnego rodzaju metali. Obydwa te sposoby skutecznie usuwają różnorakie typy brudu i zanieczyszczeń. Wykonuje się je w celu przygotowania metalowej powierzchni do nałożenia warstwy wierzchniej bądź ochronnej za pomocą malowania proszkowego. Jakie są różnice między nimi?

Piaskowanie

Piaskowanie jest procesem technologicznym, który ma za zadanie oczyścić i przekształcić powierzchnię metalu za pomocą materiałów ściernych umieszczonych w strumieniu sprężonego powietrza, cieczy bądź ich mieszanki. Ostatecznym efektem piaskowania metalu jest nadanie mu czystej, pozbawionej zanieczyszczeń powierzchni o odpowiedniej szorstkości, na którą od razu można nałożyć warstwy ochronne lub wierzchnie. Wbrew pozorom powierzchnia nie zostaje całkowicie wygładzona. Dzięki tej metodzie można wyczyścić również trudno dostępne miejsca i detale albo różne zakrzywienia i nietypowe kształty, których nie dałoby się sposób wyczyścić inną metodą.

Śrutowanie

Śrutowanie jest po prostu odmianą piaskowania. Proces ten zawdzięcza swą nazwę od zastosowanego materiału – w tym przypadku śrutu – do oczyszczania powierzchni metalu. Specjalny śrut, jaki wykorzystuje się w tym sposobie, może mieć postać m.in. kulek szklanych lub korundu. Tę metodę wykonuje się zazwyczaj w pomieszczeniach, które są specjalnie przystosowane właśnie do tego. Dzięki temu ogranicza się do minimum powstałe w tym procesie zanieczyszczenia i można odzyskać użyty właśnie śrut i wykorzystać go ponownie. Śrutowanie wzmacnia, czyści i poleruje metal. Piaskowanie i śrutowanie mogą wykonywać firmy – http://tech-metal.com/?mod=47

Rekomendowane artykuły