Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na działanie maszyny czy urządzenia wpływ ma nawet ułożenie kabli. Plątanina przewodów nie tylko wygląda nieestetycznie i szybko zbiera kurz, ale także może i doprowadzić do uszkodzeń.
Ryzyko poplątanych kabli
Poplątane kable, czy to wewnątrz obudowy czy na zewnątrz, wyglądają źle, stwarzają dodatkowe trudności, gdy trzeba coś wymienić bądź sprawdzić, zwiększają ryzyko przypadkowego rozłączenia, przyciągają kurz i brud, co powoduje gorszą pracę wentylatora, i tym samym zwiększają głośność pracy urządzenia oraz uniemożliwiają mu odpowiednio chłodzić maszynę i zwiększają awaryjność pozostałych części w środku obudowy.
Kanały i trasy kablowe
W takim wypadku można zrobić tylko jedno – postarać się doprowadzić kable i przewody do porządku. Prawidłowe ułożenie, poprowadzenie i zabezpieczenie przewodów poprawi wentylację urządzenia, zapewnia cichszą pracę, ułatwi na przyszłość wymianę kabli i innych komponentów maszyny, usprawnia działanie oraz przedłuży jej żywotność. Jak to osiągnąć? Wystarczy wykorzystać kilka przydatnych akcesoriów, np. dławnice, koryta i korytka czy kanały kablowe (kilknij tutaj). Dławnice umożliwiają poprowadzenie przewodów przez obudowę do maszyny, natomiast koryta i kanały tworzą uporządkowane trasy kablowe. Przewody można poprowadzić w różny sposób, oddzielić każdy osobno itd. Wszystkie te elementy ochraniają kable przed uszkodzeniami mechanicznymi i zanieczyszczeniami, przed dostaniem się wody, bywają ognioodporne, uniemożliwiają skręcenie i przerwanie przewodów.