Koła łańcuchowe z łożyskiem w pigułce

koła zębate

Przekładnie mechaniczne składać się muszą z doskonale dopasowanych elementów w celu zapewnienia ich nieprzerwanej i efektywnej pracy. Stosowane są one do przenoszenia napędu w urządzeniach przemysłowych, rolniczych a także wykorzystywanych w przestrzeniach handlowych. W jaki sposób działają koła łańcuchowe z łożyskiem? Dowiedz się gdzie znajdują one zastosowanie i w jaki sposób je wybierać.

Przekładnie mechaniczne – rodzaje wykorzystywanych kół zębatych

Przekładnie mechaniczne wykorzystywane są w wielu urządzeniach technicznych i maszynach przemysłowych. To właśnie w nich wykorzystywane są elementy takie jak koła zębate, koła zębate łańcuchowe czy też cięgna różnego rodzaju. W zależności od wykorzystywanych podzespołów i budowy wyróżnia się chociażby przekładnie zębate i przekładnie łańcuchowe. Mechanizm działania przekładni mechanicznych opiera się na przenoszeniu napędu z pomocą zazębiających się kół lub właśnie cięgien w postaci pasów lub łańcuchów. W zależności od rodzaju przekładni wykorzystywane są koła zębate (w przekładniach mechanicznych) i koła zębate łańcuchowe (w przekładniach łańcuchowych). Różnią się one między sobą nie tylko rodzajem (w tym wyglądem i kształtem) zębów ale również ich ilością. 

Koła łańcuchowe z łożyskiem w przekładniach łańcuchowych

Koła zębate łańcuchowe wykorzystywane są w łańcuchowych przekładniach mechanicznych.  Doskonale spisują się one w maszynach, których podzespoły narażone są na działanie dużych obciążeń lub prędkości, gdyż pozwalają one na utrzymanie równomiernego trybu pracy przekładni niezależnie od warunków pracy. Koła łańcuchowe z łożyskiem są wykorzystywane przede wszystkim do napinania łańcucha – w przypadku, gdy ten ulegnie zbyt dużemu wydłużeniu w trakcie pracy. 

Jak wybrać koła łańcuchowe z łożyskiem?

Koła łańcuchowe z łożyskiem wykonywane są z najróżniejszych materiałów. Najlepszej jakości koła łańcuchowe z łożyskiem cechować się będą:
– równomierną i stałą pracą,
– niezawodnością ruchu,
– cichą pracą,
– długą żywotnością.

Niezwykle istotnym elementem w przypadku wyboru kół łańcuchowych z łożyskiem jest dokładne ich dopasowanie do potrzeb układu. Źle dobrane koła łańcuchowe z łożyskiem mogą nie tylko ulec szybkiej awarii lub zniszczeniu ale również doprowadzić do uszkodzenia całej przekładni łańcuchowej. Wysokiej jakości koła łańcuchowe z łożyskiem dostępne w różnych rozmiarach  znajdziesz w ofercie polskiego producenta Polmech na stronie: http://www.kolalancuchowe24.pl/index.php/produkty/szczegoly/8,Kola-lancuchowe-napinajace-z-lozyskiem.html

Rekomendowane artykuły