Motoreduktory – zastosowanie w układach napędu

Motoreduktory to nic innego jak przekładnia mechaniczna zespolona z napędem. Jest to urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu i dlatego znajduje się ono zarówno w maszynach przemysłowych, jak i silnikach motocyklowych czy też samochodowych. Podstawowym czynnikiem decydującym o tym, w jak wielu branżach wykorzystywane są motoreduktory, są ich niewielkie, w porównaniu do wielostopniowych, rozległych i rozproszonych układów napędowych, gabaryty.

Motoreduktory – budowa

Jak zostało już wspomniane, motoreduktory zbudowane są z przekładni mechanicznej oraz napędu (najczęściej) elektrycznego. To podstawowe elementy wchodzące w skład motoreduktorów – odpowiadają one jednocześnie za redukcję lub zwiększenie wartości takich jak moment obrotowy oraz prędkość.Motoreduktory to urządzenia tak uniwersalne, że znaleźć się mogą w wielostopniowych przekładniach mechanicznych zbudowanych z kilku motoreduktorów, kół zębatych, wariatorów czy też przystawek zębatych. Motoreduktor, mimo niedużej wielkości, umożliwia swobodny montaż różnych podzespołów takich jak hamulec, sprzęgło a nawet zabezpieczenia przed wyciekiem oleju czy też wybuchem, np. w wyniku przegrzania. Różnorodność konstrukcji motoreduktorów zapewnia ich aplikację w wiele urządzeń technicznych, przemysłowych lub przeznaczonych do transportu materiałów, ludzi oraz zwierząt.

Największe zalety motoreduktorów

Motoreduktory w przedbiegach zyskują przewagę nad innymi konstrukcjami napędowymi co jest zasługą ich niewielkich rozmiarów. Sprawia to, że pracownicy utrzymania ruchu nie muszą martwić się i głowić nad dostarczeniem układowi napędowemu wystraczjącej ilości miejsca w maszynie lub urządzeniu przemysłowym w celu właściwego rozmieszczenia obszernego układu napędowego, ponieważ jego funkcje doskonale pełnią niewielkie motoreduktory. Dodatkowo producenci układów napędowych oraz przekładni mechanicznych stale dbają o dostarczenie najwyższej jakości komponentów w swoich produktach, dzięki czemu branża stale się rozwija a efektywność motoreduktorów sukcesywnie rośnie. Niestety wytrzymałość motoreduktorów ograniczana jest przez ich kompaktowy rozmiar w związku z czym ograniczona jest ich siła przełożenia oraz ciężar, który są w stanie przenieść.

Motoreduktory STM Polska

Motoreduktory STM Polska to urządzenia najwyższej jakości, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu oraz szeroko pojętej gospodarki. STM Polska wyposaża zakłady przemysłowe w przekładnie mechaniczne i motoreduktory dopasowane do potrzeb branży, dzięki czemu dostarczane przez STM Polska komponenty doskonale pełnią swoje funkcje i cieszą się długą żywotnością, dużą wydajnością oraz niezwykłą wytrzymałością.

Rekomendowane artykuły