Platforma parkingowa a wymiary parkingów – to musisz wiedzieć

Zbyt wąskie miejsce parkingowe lub jego brak to zmora wielu kierowców. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy szybko chcemy zaparkować nasz samochód w garażu podziemnym w galerii handlowej lub innym miejscu użyteczności publicznej. W wielu sytuacjach rozwiązaniem problemu braku wolnych miejsc mogą być platformy parkingowe. Warto też wiedzieć, jakie wymiary miejsc parkingowych obecnie obowiązują w naszym kraju.

Jakie wymiary parkingów obecnie obowiązują?

W garażach podziemnych wielokrotnie możemy spotkać się z tym, że dane miejsce parkingowe jest zbyt wąskie. Często spowodowane jest to tym, że na stosunkowo niewielkiej powierzchni musi się zmieścić duża liczba samochodów. Dotyczy to przede wszystkim różnych galerii handlowych. Parkowanie w takich miejscach często nie jest komfortowe. Gdy już znajdziemy wolne miejsce parkingowe, może się okazać, że nasz samochód się na nim nie zmieści, lub też, że nie uda nam się z niego wysiąść bez ryzyka uszkodzenia drzwi sąsiada.

Warto wiedzieć, że wymiary parkingów są ściśle określone i nie mogą być tworzone według indywidualnych pomysłów. To, jakie rozmiary musi mieć parking, zostało zapisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Wynika z niego, że długość miejsca postojowego powinna wynosić min. 5 metrów, a szerokość – 2,3 metra. W przypadku miejsc dla samochodów osób niepełnosprawnych ta szerokość powinna być wydłużona do 3,6 metrów. Jeżeli chodzi o miejsca parkingowe zlokalizowane wzdłuż jezdni, to powinny mieć one długość przynajmniej 6 metrów, a szerokość 3,6 metra. Tutaj zastrzega się, że ta druga wartość może być skrócona do 2,3 metrów w przypadku zapewnienia dojścia albo ciągu pieszo-jezdnego.

Platforma parkingowa a miejsca na parkingu

Zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych jest bardzo ważne szczególnie w dużych miastach. Jeżeli miejsce parkingowe posiada odpowiednie wymiary, pozwalające na swobodne zaparkowanie samochodu, to bardzo dobrym sposobem zwiększenia liczby wolnych miejsc w garażu podziemnym są platformy parkingowe. Niezawodne i sprawdzone rozwiązania oferuje między innymi firma Autoro: https://parkingowe.autoro.pl/

Do wyboru mamy platformy parkingowe zależne oraz platformy parkingowe niezależne. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć problemów z parkowaniem i sprawi, że znacznie podniesie się jego komfort w wielu miejscach.

Rekomendowane artykuły