Produkcja części do ładowarek

Sprzęt budowlany bierze udział w wielu pracach budowlanych. Przede wszystkim mocno eksploatowany jest podczas wykonywania prac ziemnych. Swoją ważną rolę ładowarki i inne maszyny budowlane odgrywają jeszcze przed postaniem obiektu budowlanego. Przygotowanie podłoża, wykopy, czy ładowanie materiału sypkiego to główne zadania ładowarek. Przyjrzyjmy się bliżej temu pojazdowi.

ładowarka gąsienicowa

Ładowarka budowlana gąsienicowa

Funkcje ładowarek budowlanych

Ładowarki wykorzystuje się w różnych celach, jednak zawsze ich praca będzie związana z nabieraniem sypkiego materiały na łyżkę i przesypywanie materiały w inne miejsce lub na samochody ciężarowe. Zatem elementem budy takiej ładowarki jest łyżka osadzona na ramionach i wysięgnikach, która pozwala na nabranie materiału. Ruchome ramiona pozwalają zaś na podniesienie łyżki i opuszczenie łyżki w określonym miejscu zsypując towar. Ładowarki służą zatem do ładowania piasku, żwiru, kamieni i wielu innych towarów.

ładowarka kołowa

Ładowarka budowlana kołowa

Części do ładowarek

Praca w ciężkich warunkach nie sprzyja maszynom i ich żywotnościom. Wiele elementów ulega zużyciu i wymaga wymiany. Produkcja części do ładowarek będzie zatem bardzo istotna dla firm posiadających flotę maszyn budowlanych.  Często wybiera się opcje wynajmu sprzętu budowlanego jeśli nie chcemy ponosić kosztów związanych z utrzymaniem. Wśród najbardziej narażonych na zużycie części ładowarek wymianie się:

  • gąsienice stalowe (w przypadku ładowarki z podwoziem gąsienicowym),
  • płytki jezdne na gąsienicy,
  • koła napędowe,
  • rolki jezdne,
  • lemiesze na łyżkach ładowarki.

Produkcja części do ładowarek

Na rynku funkcjonuje kilka firm, które są wyspecjalizowane w produkcji części zamiennych do wielu modeli ładowarek kołowych oraz ładowarek gąsienicowych. Godni uwagi producenci działający w Polsce to między innymi NTP, czy szwedzka marka Entrack, która działa także we Włoszech oraz Polsce. W produkcji elementów stalowych narażonych na ścieranie używa się najczęściej stali trudnościeralnej HB500, która wykazuje bardzo wysoką odporność. Systemy zębowe do łyżek koparek i koparko-ładowarek, a także ładowarek mają bezpośredni kontakt z ziemią czy twardymi materiałami sypkimi i do ich produkcji najlepiej wykorzystywać stal pochodzącą z najlepszych, renomowanych hut, ponieważ jakość stali zagwarantuje uzyskanie dobrego jakościowo produktu.

Dlaczego warto podnosić kwalifikacje swoim pracownikom?

Poplątane kable

Jak zapanować nad kablami?