Przemysł, to przeważnie jedna z głównych składowych wzrostu gospodarczego. Pomimo tego, że jest niezwykle pożądany, to przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego, Może także wpływać negatywnie na zdrowie osób, które mieszkają w jego pobliżu. W dzisiejszych czasach coraz więcej zwraca się uwagę na ekologię i postępująca degradacja środowiska. Komisja Europejska co pewien czas wprowadza nowe regulacje dotyczące środowiska oraz przemysłu. Są one coraz bardziej restrykcyjne i mają na celu zminimalizowanie zanieczyszczeń oraz ingerencji człowieka w środowisko naturalne.
Rodzaje filtrów przemysłowych.
Duże znaczenie przy zmniejszeniu ilości spalin oraz zanieczyszczeń przedostających się do środowiska mają nowoczesne systemy filtracyjne oraz filtry przemysłowe. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych typów filtrów przemysłowych, jakie są obecnie stosowane w różnego rodzaju fabrykach i zakładach przemysłowych.
Filtry workowe – stanowią najczęściej używany typ filtrów przemysłowych. Służą one do odpylania zanieczyszczonego powietrza z różnego rodzaju cząstek stałych. Dzięki specjalnym worku są odporne na uszkodzenia i wyższą temperature.
Filtry patronowe – ich główna funkcja polega na separacji lekkich pyłów i dymów spawalniczych, które powstają przy obróbce tworzyw sztucznych czy metali.
Filtry koszowe i kątowe – są pewną wariacją nad filtrami workowymi. Wykorzystywane są w sytuacjach, gdy w powietrzu unosi się dużo ciał stałych, w tym piasku czy np. elementów z korodujących rur. Charakterystyczne jest dla nich zastosowanie specjalnej siatki filtracyjnej ze stali, która została stworzona, aby wyłapywać „ostre” i stosunkowo ciężkie ciała stałe.
Elektrofiltry – powstały z myślą o wyłapywaniu pyłków zawierające drobne ładunki elektryczne za pomocą specjalnie naładowanej elektrody. Ten typ filtru przemysłowego nie należy do najtańszych, ale uchodzi za bardzo skuteczny.
Filtry koalescencyjne – znajdują zastosowanie w procesach oczyszczania gazu z różnego rodzaju kropel cieczy. Łączą małe krople w większe potem wyprowadzają je poza filtr. Są zwłaszcza stosowane w przypadku oczyszczania gazu ziemnego.