Zawory są szeroko stosowane między innymi w branży przemysłowej. Są to mechanizmy, które służą do zamykania otworów czy wylotów, ale także do regulowania przepływu płynów przez przewody.

Medium, które przepływa przez zawór może być woda ciecz bądź gaz. Wyróżniane są dwa rodzaje zaworów:

  • kulowy, w którym znajduje się kula z przelotem,
  • tłokowy, w którym działa tłok.

Zawory kulowe działają dzięki przekręceniu kurka, który w ten sposób powoduje zamknięcie bądź też otwarcie zaworu, z kolei dzięki kręceniu kurkiem w zaworach tłokowych – tłok się wsuwa bądź wysuwa zamykając bądź otwierające przepływ.

Czym są zawory elektromagnetyczne?

Zawór elektromagnetyczny jak każdy zawór odcina lub steruje przepływem mediów. Element, który zajmuje się sterowaniem jest cewka elektromagnetyczna. Zasada działania elektrozaworu jest następująca:

1. sygnał elektryczny, który steruje tym mechanizmem zmienia jego położenie,

2. przepływający prąd elektryczny tworzy pole magnetyczne, które przyciąga rdzeń lub ruchomą kotwicę,

3. pokonując siłę rdzenia, kotwicy czy sprężyny zostają przyciągnięte aż do ogranicznika,
4. zanik prądu powoduje również zanik pola magnetycznego,
5. rdzeń lub kotwica wraca do pozycji wyjściowej.

Istnieją dwa rodzaje zaworów elektromagnetycznych zależą przede wszystkim od sposobu działania:

  • zawory z serwosterowaniem,
  • zawory bezpośredniego działania.

Dodatkowo – wyróżniamy także zawory w zależności od liczby możliwych dróg przepływu. Mogą być zawory 2-drogowe, 3-drogowe, ale także wielodrogowe, które inaczej nazywane są rozdzielaczami.

Parametry

Zawory elektromagnetyczne mają swoje parametry, a są to między innymi rodzaje przyłącza, napięcie zasilania, zakres ciśnień, temperatur czy czas otwarcia oraz zamknięcia zaworu.f-gazy

Zastosowanie w chłodnictwie

Zawory elektromagnetyczne mają szerokie zastosowanie w branży przemysłowej, ale również we wszelkich instalacjach chłodniczych, w których wykorzystywane są f-gazy czy amoniak. F-gazy, czyli fluorowane gazy cieplarniane. Oprócz tego – tego rodzaju zawory bardzo dobrze sprawdzają się również do wody i roztworów glikolowych.

Decydując się na zawór elektromagnetyczny, który chcielibyśmy zastosować w instalacji chłodniczej, pamiętajmy, aby odpowiednio dobierać je do naszej armatury. Należy przed zakupem sprawdzać parametry elektrozaworów. F-gazy są szkodliwymi gazami, dlatego trzeba odpowiednio dbać, aby instalacja była bardzo szczelna.

Rekomendowane artykuły