Motoreduktor typ ślimak

Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne plasują firmę STM Polska w czołówce polskich producentów motoreduktorów. Niestety, w gąszczu typów motoreduktorów łatwo się pogubić. W dzisiejszym artykule omówimy konstrukcję pięciu najpopularniejszych układów napędowych, z którymi możemy się spotkać podczas wymiany. Serdecznie zapraszamy do lektury.

1. Motoreduktory walcowe

Motoreduktory walcowe charakteryzują się kołami zębatymi w kształcie walca, które leżą na osiach w tej samej płaszczyźnie. Dzięki temu idealnie nadają się zamiast wykorzystania klasycznego napędu, który składa się ze sprzęgła, przekładni no i oczywiście silnika. Jest to narzędzie dość uniwerslalne.

2. Motoreduktory płaskie

Właściwie są one bardzo podobne do motoreduktorów o przekładni walcowej, jednak ze względu na jego charakterystykę pozwala na użyciu dodatkowych przełożeń (biegów). Składa się z przekładni walcowej o odpowiednim kształcie po to, aby odpowiednio zmieścić wszystkie wymagane elementy motoreduktora wewnątrz małej obudowy.

3. Motoreduktory stożkowe

Prostszy typ motoreduktora, w którym zęby o stożkowym zarysie toczą się po sobie. Mamy zatem do czynienia z tarciem, które jednak jest niwelowane przez odpowiednie smarowanie mechanizmu. Trzeba pamiętać, że motoreduktory stożkowe mają inną charakterystykę pracy niż płaskie czy walcowe, o czym powinniśmy zostać poinformowani przy zakupie.

4. Motoreduktory ślimakowe

Ich nazwa pochodzi od wyglądu wirnika śrubowego. Posiada on gwint trapezowy, który przypomina ślimaka ze względu na tępo, w jakim się kręci. Koło zębate zagnieżdża się odpowiednio w rowkach (w ślimaczycy) pozwalając na pracę całego mechanizmu.

5. Motoreduktory planetarne

Składają się z zestawu mniejszych lub większych kółek usytuowanej w różnych osiach obrotu. Niezależnie od ich ilości, zawsze występuje tu koło główne oraz kilku kół obiegowych. Te zaś zwane są planetarnymi – stąd nazwa.

Podsumowanie

Mimo tak wielu rodzajów motoreduktorów, zebranie wszystkich najważniejszych informacji w jednym miejscu powinno pomóc w odpowiednim wyborze. Oczywiście to nie są wszystkie cechy, które należy wymienić przy tej okazji, jednak mam nadzieję, że pozwoliło to nabrać ogólnego przeświadczenia i elementarnej wiedzy w zakresie użycia konkretnego typu motoreduktora.

 

Rekomendowane artykuły