Do czego wykorzystuje się kształtki elektrooporowe?

Wiele osób związanych mniej lub bardziej z instalacjami gazowymi słyszała nie raz o kształtkach elektrooporowych. Nie jest wiedzą tajemną, że każda dodatkowa informacja z dziedziny wykonywanej pracy przemysłowej może przekuć się na awans, dlatego dziś rozpoczniemy cykl artykułów o elementach łączących rury polietylenowe

Zacznijmy od podstaw: z pewnością widzieliście kiedyś prace na budowie i coś w rodzaju wielkiego, niebieskiego, czarnego lub pomarańczowego tunelu zrobionego z plastiku. Dlaczego posiadają przydomek „elektrooporowe”? Ponieważ można je zgrzewać zgrzewarką elektrooporową 🙂 Ale – dla osób niewtajemniczonych – możemy przyjąć, że nazwa wynika z faktu stawiania przez rurę oporu wobec prądu elektrycznego. Wszak są wykonane z tworzywa, naturalnego izolatora wobec prądu.

Kształtki elektrooporowe
Zgrzewanie rur zgrzewarką elektrooporową

Chociaż może nie do końca naturalnego. Zresztą – nieważne. Po prostu są to rury elektrooporowe, OK? Tym samym wszystkie elementy, zawijasy, zakrętasy etc. posiadają przydomk elektrooporowe – żeby było wiadomo, do czego się je stosuje.

Takie kształtki po odpowiednim spasowaniu bezproblemowo obkurczają się na danym elemencie, zapewniając wysoką szczelność i stabilną jakość. Dlatego są najczęstszym obecnie stosowanym rozwiązaniem w kanalizacji, gdzie szczelność jest niezwykle istotna. Z tych samych powodów wykorzystuje się kształtki elektrooporowe do przesyłania gazu i wody.

Materiały, jakie wykorzystuje się do produkcji kształtek to polietylen PE 100. Występuje on w wersjach bez i z RC. Te dwie wersje różnią się odpornością na powolną propagację pęknięć. Dla rury zwykłej wynosi on nie mniej niż 1000 h, natomiast dla rury RC będzie on dziesięciokrotnie dłuższy. Są jeszcze rury PE-Xa, która ma wyższą elastyczną i trwałość na uderzenia od tradycyjnych rur. Te i inne rodzaje kształtek najlepiej zamówić na stronie https://www.agru-frank.pl/produkty/ksztaltki-i-rury-pe-100rc/ksztaltki-pe-elektrooporowe-15.html. Na samym dole trzeba kliknąć przycisk „zapytaj o ten produkt”, wówczas w wyborze pomoże nam wykwalifikowany konsultant. Pamiętajmy, że proces wyboru kształtek jest ściśle zindywidualizowany – nie da się z całą stanowczością powiedzieć, że dane rozwiązanie będzie jednakowo dobre dla wszystkie. Być może wystarczą kształtki wykonane ze słabszych materiałów i tutaj rzeczywiście oszczędności będą spore. Jeśli jednak zależy Ci na trwałości – wybierz kształtki elektrooporowe zgrzewane z rurami 100-RC i PE-Xa.

Rekomendowane artykuły