Tuleje stożkowe Taper Lock ułatwiają montaż urządzeń

Koło z tuleją stożkową

Każda maszyna przemysłowa jest skonstruowana trochę inaczej, a im bardziej specyficzne zadania do wykonania, tym rzadziej obowiązują normy ISO czy nawet jednostki SI. Pamiętam jeszcze te dylematy za komuny, czy lepiej kupić beznadziejny, krajowy traktor, który można naprawić młotkiem i śrubkami dostępnymi w kiosku, czy lepiej szarpnąć się na wspaniały, zagraniczny produkt, do którego w Polsce nie produkuje się części zamiennych. Oczywiście taki dylemat dla przeciętnego Kowalskiego był prosty do rozwiązania, ale rząd nierzadko myślał inaczej. Czemu? Myślę, że to temat na długi wykład polityczno – historyczny, ponieważ można byłoby godzinami tutaj opowiadać o wpływie sowieckiej agentury na losy państwa polskiego, a nie chciałbym tego robić w tekście typowo technicznym.

Jakkolwiek, wiele rozwiązań (często autorstwa Polaków) usprawniło montaż urządzeń przemysłowych. Do ich kręgu zaliczamy m.in. tuleje Taper Lock.

Zanim wymyślono tuleje uniwersalne, zmiana elementów mechanicznych danego urządzenia trwała dużo czasu i była obarczona sporym ryzykiem niedopasowania. Tuleje Taper Lock skracają ten proces – pozwalają po prostu nasunąć ośkę czy cokolwiek tam mamy w odpowiednie otworki i to się trzyma. Układy są samocentrujące i nie ma możliwości wybicia połączenia przy obciążeniu dynamicznym. No i – co najważniejsze dla osób technicznych – rowki pod wpust są znormalizowane przez DIN i UNI. Czyli, niezależnie od kogo kupimy taką tuluję, będzie ona z pewnością pasować do naszego urządzenia.

Niemniej, warto się zastanowić, czy producenci nie przesadzają z ceną tych elementów. Jakby nie patrzeć rozwiązanie jest rewolucyjne, to jednak wciąż jest kawałkiem (solidnego) metalu. Płacić za kawałek metalu kilka tysięcy złotych to się chyba nie godzi. 😉

Ostatnio na stronie http://www.kolalancuchowe24.pl/index.php/produkty/szczegoly/9,Kola-lancuchowe-pod-tuleje-stozkowa-TAPER-LOCK.html przeglądałem parametry techniczne dostępnych kół zębatych pod tuleje stożkowe. Okazuje się, że wymiary są właściwie dowolne do dobrania, jednak pozostaje kwestia ceny. Zadałem pytanie pod adres email, który jest dostępny w prawym dolnym rogu strony i dostałem zadowalający ofertę. Nie będę jej oczywiście podawał, gdyż ze względu na inflację za chwilę ten artykuł mógłby się zdezaktualizować (stan na 9 kwietnia 2020). Warto jednak zapytać się o to we własnym zakresie.

Koło z tuleją stożkową
Koło z tuleją stożkową

 

Rekomendowane artykuły