Komora klimatyczna to fachowe urządzenie, które wykorzystuje się do przeprowadzenia badań klimatycznych. To oznacza, że umożliwia ona prowadzenie testów stabilności oraz badań w zmiennych warunkach klimatycznych. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najmniejszy wpływ otoczenia może zafałszować wyniki. Zatem jakie wyróżniamy rodzaje komór i jakie mają zastosowanie? Sprawdź dalszą część artykułu, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Komory klimatyczne – zastosowanie
Komory klimatyczne najczęściej wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym. Dzięki temu można zbadać stabilność leków, określić ich termin oraz trwałość. Testy stabilności przeprowadza się w ekstremalnych warunków, aby sprawdzić reakcję substancji. Warto zwrócić uwagę, że w farmacji wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje testów, do których należą między innymi:
– on going, które sprawdzają czy po upłynięciu terminu przydatności lek zachowuje swoje właściwości,
– przyspieszone testy trwałości, gdzie wykonuje się symulację przyspieszonego procesu starzenia się leków,
– testy wytrzymałościowe w warunkach ekstremalnych,
– badania długookresowe, gdzie bada się wpływ różnych parametrów na leki w czasie rzeczywistym.
Komora klimatyczna ma również znaczenie w turystyce, wojskowości a także przemyśle kosmetycznym. Dzięki temu możemy ustalić trwałość oraz optymalne warunki przechowywania kosmetyków. Komora klimatyczna jest również powszechnie stosowana w branży motoryzacyjnej do testowania wytrzymałości materiałów. Jeśli chcemy, aby uzyskane wyniki były wiarygodne należy zadbać o najwyższe standardy badań. Na szczególną uwagę zasługują pomiary oscyloskopowe wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów w firmie W2.
Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na stronie internetowej pod linkiem: http://www.w2.bydgoszcz.pl/oferta/badania-klimatycznetermiczne/badania-klimatyczne-termiczne/
Rodzaje komór klimatycznych
Ze względu na zastosowanie – komory badań cieplnych dzielą się na kilka rodzajów. Tym bardziej, że mogą mieć różne parametry takie jak: wielkość, zakres, czy też szybkość zmian temperatury w czasie. Wszystko zależy od tego co trzeba w nich zbadać. Dlatego też wyróżniamy komory typu walk-in, starzeniowe a także szokowe do badań wibracji elektromagnetycznych. Do podstawowego podziału komór klimatycznych możemy wyróżnić komory dynamiczne oraz statyczne. Komory statyczne używa się do badań długookresowych w których utrzymywane są stałe warunki. Natomiast do komór dynamicznych używa się parametry takie jak ciśnienie, temperatura i wiele więcej.