Zawory elektromagnetyczne – zastosowanie w przemyśle

Elektrozawory, czyli zawory elektromagnetyczne, znajdują zastosowanie w wielu branżach szeroko pojmowanego przemysłu. Z urządzeniami tego rodzaju możemy spotkać się w przypadku wielu różnych instalacji, ale nie tylko tam. Do innych bardzo częstych zastosowań należą także pewne branże, takie jak hydraulika, chłodnictwo i pneumatyka. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Hydraulika i pneumatyka

Układy hydrauliczne i systemy pneumatyczne mają podobne działania, dlatego też można wspomnieć o nich w jednym akapicie. Jeśli chodzi o elektrozawory – w tych przypadkach sterują one sprężonym powietrzem, które odpowiada za sterowania zaworami pneumatycznymi. Zawory elektromagnetyczne odpowiadają za przepływ substancji w układzie – substancja ta, medium, może być w stanie ciekłym lub gazowym. Wysokiej jakości zawory elektromagnetyczne, które doskonale sprawdzą się w tego typu i innych systemach można zakupić na stronie producenta – http://www.zawory.com.pl/zawory-elektromagnetyczne,z,29.html

Chłodnictwo

Elektrozawory znajdują zastosowanie również w systemach chłodniczych oraz klimatyzacjach. W przypadku większych instalacji występuje więcej cylindrów, które są bezpośrednio połączone z zaworami elektromagnetycznymi. Za obsługę zaworów odpowiadają w tym przypadku sprężarki. Kiedy zawory elektromagnetyczne otwierają lub blokują przepływ medium – sterują kondensatorem, czyli włączają lub wyłączają chłodzenie.

Pojazdy

Zawory elektromagnetyczne można z łatwością znaleźć także w przedmiotach, które używają zwykli ludzie na co dzień (a nie tylko firmy działające w branżach przemysłowych). Do takich przedmiotów należą drzwi i samochody. W przypadku pojazdów osobowych i ciężarowych, elektrozawory odpowiadają za włączanie i wyłączanie silnika. Dzieje się to podczas przekręcenia bądź wyjęcia kluczyka ze stacyjki. Kiedy kluczyk zostaje przekręcony zawór elektromagnetyczny uruchamia silnik samochodu.

Drzwi

Elektrozawory znajdują się również między innymi w drzwiach, a mówiąc ściślej, w ich zamkach. Zawory odblokowują bądź blokują mechanizmy, które są odpowiedzialne za zabezpieczenia w drzwiach. Kiedy zawór jest zamknięty – nie ma zasilania w akumulatorze. Warto zauważyć, że zawory elektromagnetyczne są sukcesywnie wykorzystywane także w przypadku bramek czy automatów, które znajdują się na parkingach i nie tylko.

Rekomendowane artykuły