Atomizery wodne rozdrabniają wodę na atomy

atomizery-dysze

Niektóre powierzchnie wymagają bardzo dokładnego pokrycia zraszaną substancją. Umożliwiają to specjalnie zaprojektowane dysze wodne. Niestety, w niektórych zastosowaniach dysze wodne sobie nie radzą. Są to sytuacje, w których ilość substancji jest bardzo niewielka (np. przy oprysku roślin różnymi środkami chemicznymi do zwalczania szkodników) lub w których temperatura środowiska spada poniżej zera. W tej sytuacji najlepiej wykorzystać sprawdzony i skuteczny atomizer.

Atomizer – zasada działania

Głównymi atrybutami atomizera jest niezwykle malutka dysza i spore ciśnienie. Woda przepływając przez mikroskopijną szczelinę dosłownie rozrywa się na atomy. Tworzy się mgiełka, która wiąże się z powietrzem i cząsteczkami pyłu. Kropelki wody o wielkości poniżej 20 µm nie zamarzają, dzięki czemu z atomizera można korzystać nawet mroźną zimą.

Atomizery znajdują zastosowanie nie tylko przy rozpylaniu środków ochrony roślin, ale również w miejscach usypywania hałd, kruszarniach, kopalniach i koksowaniach, gdzie chcemy ograniczyć ilość ulatniającego się pyłu.

Atomizery możemy podzielić na:

  • Atomizery powietrzno-wodne, czyli tzw. atomizery dwuczynnikowe. Ciecz rozdrabniania jest poprzez wykorzystanie strumienia sprężonego powietrza.
  • Atomizery ultradźwiękowe, które działają w oparciu o działanie fal ultradźwiękowych. Wstępnie rozdrobnione kropelki przez szybki strumień powietrza wpadają do pola fal ultradźwiękowych, które powodują jeszcze mocniejsze zmniejszenie wymiaru kropelek. Rozmiar kropel można regulować siłą ultradźwięków, dzięki czemu ten rodzaj atomizerów pozwala łatwo osiągnąć pożądane warunki pracy.

Na co uważać przy zakupie atomizera?

Mimo, że zasada działania atomizera jest w zasadzie dość prosta, przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Po pierwsze, upewnijmy się, ze materiały wykorzystane do produkcji atomizerów są najwyższej jakości. Zwykle będzie to odpowiedni stop stali nierdzewnej. Wykorzystanie słabej jakości stali lub – co gorsza – tworzywa spowoduje szybkie stępienie końcówki atomizera przez wodę, w efekcie będziemy zmuszeni do jego wymiany.

Po drugie upewnijmy się, że firma, od której kupujemy atomizer posiada doświadczenie w produkcji dysz wodnych. Jedną ze sprawdzonych firm, która dystrybuuje atomizery na rynku polskim jest np. PNR Polska: http://www.dysze-wodne.pl/atomizery.html

Rekomendowane artykuły