Gdzie powinno się stosować sygnalizatory pożarów?

drzwi przeciwpożarowe

Zabezpieczenia przeciwpożarowe są bardzo ważną częścią, która powinna być wdrożona wszędzie tam gdzie znajdują się ludzie. Na co dzień nie myślimy o tym jakie zniszczenia i tragedie życiowe może spowodować wybuch pożaru. Warto się przed nim ustrzec stosując różnego rodzaju formy ochrony przeciwpożarowej.

Powszechnie stosowane są systemy pożarowe w skład których wchodzą między innymi sygnalizatory dźwiękowe, czujniki temperatury, czujniki dymu. Wiadomo cały system ppoż, by mógł działać w pełni  prawidłowo musi być odpowiednio wdrożony. Należy pamiętać nie tylko o zastosowaniu certyfikowanych urządzeń sygnalizacyjnych ale także pomyśleć o ich właściwym rozmieszczeniu w budynku.

Do czego przydają się sygnalizatory?

Krótko rzecz ujmując można powiedzieć, że ich rolą jest wydłużenie czasu na ucieczkę w momencie wybuchu pożaru. Jednak to nie jedyny plus stosowania sygnalizatorów ppoż. Odpowiednia klasyfikacja sygnalizatorów pozwala dobrać je według wymaganych parametrów

Więcej o klasyfikacji sygnalizatorów można znaleźć na stronie producenta W2. Na stronie https://w2.com.pl można dowiedzieć się więcej na temat sygnalizatorów wewnętrznych i zewnętrznych poznać ich pełną specyfikację.

Sygnalizatory ppoż w miejscu pracy

Pracodawca w każdym zakładzie pracy powinien zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo w czasie wykonywanej pracy w tym zadbać o należyte zabezpieczenie przeciwpożarowe w budynku. Oprócz gaśnic, koców gaśniczych czy dobrze oznaczonej drogi ewakuacyjnej dobrze, by budynek posiadał w wyznaczonych miejscach zamontowane sygnalizatory ppoż.

drzwi ogniowe
Sygnalizatory zewnętrzne ppoż w domach mieszkalnych

Coraz więcej ludzi przekonuje się do tego, by stosować wszelkiego rodzaju systemy sygnalizacyjne ppoż w swoich domostwach. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o montaż czujników dymu i sygnalizatorów zewnętrznych. Ci którzy posiadają kotłownię bądź piwnicę w której składują rzeczy należące do tych łatwopalne powinni zainstalować drzwi ppoż. Podczas wybuchu pożaru np. w piwnicy mamy pewność, że ogień i dym nie przedostają się tak szybko jak w przypadku zastosowania tradycyjnych drzwi. Wspomniane wcześniej sygnalizatory zewnętrze okazują się być bardzo przydatne w sytuacji pojawienia się pożaru, zadymienia.

 

 

Rekomendowane artykuły