Magazyn – podstawowe informacje

Magazyn to miejsce, w którym przechowujemy wszelkie produkty, które są wykorzystywane do dalszej produkcji innych rzeczy bądź eksportowane. Zależy nam na prawidłowym wyposażeniu magazynu, a także, aby elementy te zachowały przez długi czas swoją żywotność.

Konstrukcje stalowe

Magazyn może być zbudowany z różnego typu elementów. Między innymi są to konstrukcje stalowe. Katowice, Warszawa czy Łódź – w każdej z tychże miejscowości będziemy mieć do czynienia z tym rodzajem wykonania magazynu. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, iż konstrukcja stalowa ma mniejszą wagę, aniżeli cała konstrukcja wykonana z cegły czy pustaka.

konstrukcja stalowa

 

Regały magazynowe

Istotną rolę odgrywają regały magazynowe, na których będą przechowywane produkty. Mogą to być regały wielopiętrowe, ale mogą to też być owoce i warzywa, które będą przywożone tylko i wyłącznie na europaletach, gdzie w magazynie będzie kompletowane całe zamówienie z różnych owoców i warzyw. Pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu regałów magazynowych. Przed zakupem musimy zwrócić uwagę na ich maksymalne obciążenie, nie chcemy przecież, aby się one zawaliły i zniszczyły.

Wózki widłowe

wózki widłowe toyotaSposób poruszania się naszych pracowników jest również niezwykle istotny. Często trzeba zainwestować w maszyny jak na przykład wózki widłowe czy suwnice. Nierzadko wystarczą nam zwykłe wózki paletowe, które mogą być ręczne bądź elektryczny. Jeśli jednak decydujemy się na wózki widłowe należy zapewnić pracownikom magazynowym kurs na wózki widłowe bądź przyjmować tylko osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje.

BHP

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy jest niezwykle istotna i należy jej przestrzegać. Wchodzą w to między innymi pomieszczenia magazynowe, które muszą być odpowiednio dopasowane do składowanych materiałów. Pamiętajmy również, aby schody czy pochylnie, które przekraczają 0,5 m wysokości muszą być zaopatrzone w zabezpieczenia, takie jak np. balustrady.

To tylko kilka niezwykle istotnych elementów, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas planowania naszego magazynu.

Rekomendowane artykuły